Po obiedzie wylewasz to do zlewu? To poważny błąd, bo w końcu się zatka
Zlew to nie śmietnik. Zatkane rury to niejedyny problem, związany z nierozsądnym pozbywaniem się resztek jedzenia. Konsekwencje mogą być dużo bardziej dotkliwe, zwłaszcza kiedy w zlewie ląduje zużyty tłuszcz po smażeniu. Dla wielu osób praktyka ta wydaje się nieszkodliwa, w rzeczywistości jednak może powodować wiele problemów.
15.04.2023 10:27
Wylewanie oleju spożywczego do zlewu jest jednym z najczęstszych błędów, które popełniamy w kuchni. Wielu ludzi uważa, że przechylenie patelni nad zlewem i pozbycie się w ten sposób resztek tłuszczu ze smażenia jest nieszkodliwe, jednak nic bardziej mylnego. W rzeczywistości może prowadzić to do poważnych problemów związanych z ochroną środowiska, utrudnić utrzymanie infrastruktury miejskiej i powodować wiele innych szkód.
Dlaczego zużytego oleju nie można wylać do zlewu?
Kiedy olej trafia do zlewu, może sklejać się z innymi substancjami, takimi jak detergenty i w rezultacie doprowadzić do powstawania tłustych osadów na ściankach rur kanalizacyjnych. Te osady z czasem zatykają rury, stanowiąc przeszkodę dla swobodnego przepływu wody. Taka zakrzepła bryła resztek tłuszczu i nieulegających biodegradacji ciał stałych, takich jak mokre chusteczki to tzw. fatberg. Usunięcie jej jest możliwe tylko przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Nie pomoże tutaj gorąca woda z mydłem, detergenty czy zwykłe sprzęty do przepychania rur. Co więcej, jeśli osady te nie zostaną usunięte na czas, mogą prowadzić do poważnych awarii kanalizacyjnych. Ile trzeba zapłacić za udrożnienie rur? Niemało, bo od 200 zł do nawet 600 zł.
Ponadto, wylewanie zużytego tłuszczu do zlewu skutkować może powstawaniem tłustych osadów na powierzchniach wód. To zaś prowadzi do zakłócenia procesów życiowych zwierząt wodnych i negatywnie wpływa na ekosystem wodny. Co więcej, z problemami borykać się mogą także oczyszczalnie ścieków - olej stanowi zagrożenie dla procesów oczyszczania wody, ponieważ jego obecność w ściekach zakłóca procesy rozkładu i filtracji. W skrajnych przypadkach może to nawet prowadzić do uszkodzenia lub zablokowania urządzeń służących do oczyszczania wody.
Jak pozbyć się zużytego oleju spożywczego?
Istnieje kilka możliwości na pozbycie się zużytego tłuszczu spożywczego. Pierwszym jest zebranie go z patelni lub innego naczynia za pomocą ręcznika papierowego. Ręcznik należy wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Ta metoda sprawdza się jednak wyłącznie jeśli oleju jest mało. Jeśli potrzebujesz pozbyć się większej ilości tłuszczu, przelej go do butelki lub słoika i wyrzuć do śmietnika na odpady zmieszane. Możesz również zanieść odpad do Mobilnego Punktu Odbioru Odpadów lub PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Upewnij się wcześniej, czy punkt przyjmuje taki rodzaj odpadu do osób indywidualnych.
Zobacz także niesamowite triki z masłem, które odmienią twoje życie. Ułatwią i przyśpieszą codzienne gotowanie: