Nie wyrzucaj tego do toalety. Skutki mogą być naprawdę opłakane
Resztki jedzenia trafiające do toalety mogą wyrządzić wiele szkód. Chcąc uniknąć kosztownych wizyt hydraulików i innych fachowców, należy wystrzegać się traktowania toalety jak śmietnika. Zobacz, jakie mogą być skutki regularnego wyrzucania pozostałości po niezjedzonym posiłku.
27.03.2023 | aktual.: 27.03.2023 17:34
Wszelkiego rodzaju informacje zakazujące wyrzucania resztek jedzenia do toalety zapobiegają nie tylko zatkaniu toalet w domach, ale mają też na celu odciążenie systemu kanalizacji sanitarnej od awarii czy zatkanych pomp. Pozostałości po jedzeniu podlegają segregacji i powinny trafić do odpowiednio oznaczonych pojemników na odpady. Warto zapamiętać, że traktowanie toalety jak śmietnika może nieść za sobą fatalne skutki. Jakie? O tym poniżej.
Dlaczego nie można wyrzucać resztek jedzenia do toalety?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Sieć i przyłącze kanalizacyjne są tak zaprojektowane, by radzić sobie ze ściekami komunalnymi i nieczystościami sanitarnymi, a nie z resztkami zrzucanymi z talerzy. Tłuszcze, np. olej po smażeniu czy pieczeniu zastyga pod wpływem zimnej wody i osadza się na ścianach rur. To zaś zmniejsza przepływ ścieków, przez co łatwo doprowadzić do zatkania rur i np. zalania mieszkania czy domu ściekami.
Ponadto, resztki jedzenia wabią szczury i mogą wpływać na wzrost ich populacji w kanalizacjach. W 2018 roku sosnowieckie wodociągi przy współpracy z urzędem miasta zorganizowały szeroką kampanię, nagłaśniającą problem szczurów w kanalizacji. Organizatorzy wskazali m.in., że szczury wabione zapachem jedzenia przygryzają rury, niszcząc przy tym sieć i narażając mieszkańców na kosztowne prace remontowe. Gryzonie żyjące w kanalizacjach są także roznosicielami chorób.
Czego nie wolno wrzucać do toalety? To nie powinno się znaleźć w muszli klozetowej
Poza resztkami jedzenia do toalety nie powinny być wrzucane:
- środki do higieny osobistej, czyli nawilżane chusteczki, pieluchy, podpaski, tampony, waciki, patyczki do uszu,
- materiały budowlane, tj. farby, tynki, cement, piasek, kamienie,
- leki,
- igły i strzykawki,
- włosy, nitki dentystyczne, wełna,
- papierosy i filtry papierosowe,
- żwirek dla kota,
- torebki foliowe,
- prezerwatywy.
Zobacz także
Gdzie wyrzucić resztki jedzenia?
Pozostałości po jedzeniu podlegają segregacji i powinny trafić do odpowiednich pojemników na śmieci. Roślinne resztki, tj. obierki i łupiny, a także spleśniałe warzywa i owoce, mąki, ryże, kasze, ale też skorupki jajek (ze względu na ich skłonność do biodegradacji) wyrzucamy do brązowego pojemnika na bioodpady. Natomiast resztki z obiadu, tj. np. zupy, a także napoje, sery, przetworzone jedzenie oraz produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, kości, ryby powinny wylądować w czarnym koszu na odpady zmieszane.
Zobacz także nasz patent na zatyczkę do oleju. Lepiej jej nie wyrzucaj: