PoradyNie wyrzucaj tego do toalety. Skutki mogą być naprawdę opłakane

Nie wyrzucaj tego do toalety. Skutki mogą być naprawdę opłakane

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
27.03.2023 16:44, aktualizacja: 27.03.2023 17:34

Resztki jedzenia trafiające do toalety mogą wyrządzić wiele szkód. Chcąc uniknąć kosztownych wizyt hydraulików i innych fachowców, należy wystrzegać się traktowania toalety jak śmietnika. Zobacz, jakie mogą być skutki regularnego wyrzucania pozostałości po niezjedzonym posiłku. 

Wszelkiego rodzaju informacje zakazujące wyrzucania resztek jedzenia do toalety zapobiegają nie tylko zatkaniu toalet w domach, ale mają też na celu odciążenie systemu kanalizacji sanitarnej od awarii czy zatkanych pomp. Pozostałości po jedzeniu podlegają segregacji i powinny trafić do odpowiednio oznaczonych pojemników na odpady. Warto zapamiętać, że traktowanie toalety jak śmietnika może nieść za sobą fatalne skutki. Jakie? O tym poniżej.

Dlaczego nie można wyrzucać resztek jedzenia do toalety?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Sieć i przyłącze kanalizacyjne są tak zaprojektowane, by radzić sobie ze ściekami komunalnymi i nieczystościami sanitarnymi, a nie z resztkami zrzucanymi z talerzy. Tłuszcze, np. olej po smażeniu czy pieczeniu zastyga pod wpływem zimnej wody i osadza się na ścianach rur. To zaś zmniejsza przepływ ścieków, przez co łatwo doprowadzić do zatkania rur i np. zalania mieszkania czy domu ściekami.

Ponadto, resztki jedzenia wabią szczury i mogą wpływać na wzrost ich populacji w kanalizacjach. W 2018 roku sosnowieckie wodociągi przy współpracy z urzędem miasta zorganizowały szeroką kampanię, nagłaśniającą problem szczurów w kanalizacji. Organizatorzy wskazali m.in., że szczury wabione zapachem jedzenia przygryzają rury, niszcząc przy tym sieć i narażając mieszkańców na kosztowne prace remontowe. Gryzonie żyjące w kanalizacjach są także roznosicielami chorób.

Resztki jedzenia powinny trafić do odpowiednich koszy  na śmieci - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Resztki jedzenia powinny trafić do odpowiednich koszy na śmieci - Pyszności; Fot. Adobe Stock

Czego nie wolno wrzucać do toalety? To nie powinno się znaleźć w muszli klozetowej

Poza resztkami jedzenia do toalety nie powinny być wrzucane:

  • środki do higieny osobistej, czyli nawilżane chusteczki, pieluchy, podpaski, tampony, waciki, patyczki do uszu,
  • materiały budowlane, tj. farby, tynki, cement, piasek, kamienie,
  • leki,
  • igły i strzykawki,
  • włosy, nitki dentystyczne, wełna,
  • papierosy i filtry papierosowe,
  • żwirek dla kota,
  • torebki foliowe,
  • prezerwatywy.

Gdzie wyrzucić resztki jedzenia?

Pozostałości po jedzeniu podlegają segregacji i powinny trafić do odpowiednich pojemników na śmieci. Roślinne resztki, tj. obierki i łupiny, a także spleśniałe warzywa i owoce, mąki, ryże, kasze, ale też skorupki jajek (ze względu na ich skłonność do biodegradacji) wyrzucamy do brązowego pojemnika na bioodpady. Natomiast resztki z obiadu, tj. np. zupy, a także napoje, sery, przetworzone jedzenie oraz produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, kości, ryby powinny wylądować w czarnym koszu na odpady zmieszane. 

Zobacz także nasz patent na zatyczkę do oleju. Lepiej jej nie wyrzucaj:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także