Czy kofeina jest szkodliwa? Po słowach dietetyka oczy wyjdą ci z orbit
Należysz do tej grupy ludzi, która kawę uważa za drobne wsparcie w zapracowany dzień, czy może do tej, która traktuje ją jako najważniejszy napój w życiu dorosłego człowieka? To nieistotne: słowa dietetyka na temat tego, czy kofeina jest szkodliwa, i tak powinny cię zainteresować. Doktor Michał Wrzosek w swoim nagraniu wspomina zresztą nie tylko o kawie, ale i innym popularnym napoju, który zawiera duże ilości kofeiny.
04.05.2023 | aktual.: 04.05.2023 14:32
Według badań opublikowanych przez portal horecanet.pl niemal 80 proc. Polaków pije codziennie kawę. To oczywiście niekoniecznie przekłada się na to, ile tej kawy spożywa się nad Wisłą. W tej kategorii Polacy pozostają daleko w tyle za mieszkańcami Skandynawii, którzy spożywają tego rodzaju napoje najwięcej na świecie. Pytanie brzmi: czy potomkowie wikingów na pewno wiedzą, co robią? Żeby to wyjaśnić, należy wpierw dowiedzieć się, czy kofeina jest szkodliwa. O tym opowiedział Michał Wrzosek, doktor dietetyki i trener sportowy.
Czy kofeina jest szkodliwa?
Michał Wrzosek w swoim nagraniu tłumaczy, że bezpieczna dawka kofeiny dla dorosłego człowieka jest wysoka, bo wynosi aż 400 mg. Czyli zdrowy, dorosły człowiek może wypić 5 Red Bulli dziennie. Tak przynajmniej wygląda teoria. Wrzosek wyjaśnia, że z praktycznego punktu widzenia nie powinniśmy stosować się do tego wyliczenia z bardzo prostej przyczyny.
5 Red Bulli to ogromna ilość cukru — prawie 140 gramów. Nietrudno postawić jasny wniosek. Stosując się do zalecanej dziennej dawki kofeiny przy "pomocy" popularnego energetyka, przekroczymy zalecaną dzienną dawkę cukru prawie trzykrotnie. Co w takim razie poleca Wrzosek? Dietetyk słusznie zauważa, że wyliczenia dotyczące nieszkodliwości kofeiny powinniśmy przekładać tylko na napój, który zawiera zero cukru i zero kalorii: czarną kawę.
Kto nie powinien spożywać kofeiny?
Czy kofeina jest szkodliwa? Może taka być, i to nie tylko wtedy, kiedy przekraczamy zalecaną dawkę czy spożywamy ją w postaci energetyków. Niektórzy z nas powinni mocno ograniczyć lub całkowicie wyeliminować picie nawet zwykłej czarnej kawy. Kim są ci nieszczęśnicy? Jest kilka grup.
- Dzieci — ze względu na właściwości pobudzające kofeiny, a także na to, że pijąc kawę ograniczamy wchłanianie wielu wartościowych składników odżywczych.
- Cierpiący na choroby serca — choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie powinny być wskazaniem do tego, by ograniczyć picie kawy.
- Kobiety ciężarne — lekarze zalecają spodziewającym się dziecka kobietom ograniczyć picie kawy przynajmniej do połowy zalecanej dawki dziennej. W czasie ciąży zachodzi bowiem problem z metabolizowaniem kofeiny.
- Osoby z chorobą wrzodową żołądka i refluksem — kofeina zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku, co może powodować jeszcze gorszą zgagę. Jeśli cierpiący na wrzody żołądka chcą pić kawę, to powinni wybierać kawę niskodrażniącą.
Szparagi z gotowaną szynką. Przepyszne danie, które zrobisz raz dwa.