Czy można jeść produkty spożywcze po odkrojeniu pleśni? Zasada jest brutalnie prosta
09.06.2022 11:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chyba każdy choć raz, trzymając w dłoni ogórka z kropeczką pleśni, zastanawiał się, czy na pewno powinien go wyrzucić do śmietnika. Zawsze jest nadzieja, że można go jeszcze uratować. Dziś dowiemy się czy można jeść produkty spożywcze po odkrojeniu pleśni?
Zepsucie żywności jest często spowodowane właśnie przez pleśń. Pleśń zmienia smak i kolor produktów, możemy zaobserwować zielono-żółte albo białe plamy. W przypadku pokarmów pleśń ma swoje ulubione produkty. Są to najczęściej warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięso i produkty mleczne. Do jej rozwoju przyczyniają się nieodpowiednie warunki przechowywania jedzenia m.in. wilgoć i temperatura powyżej 20 st. Najszybciej pleśnieją produkty pozbawione konserwantów lub takie, które zawierają ich stosunkowo niewiele.
Oto kilka popularnych pokarmów, na których pleśń uwielbia rosnąć:
- Warzywa: tutaj m.in. pomidory, papryka, kalafior i marchewka
- Owoce: w tym truskawki, pomarańcze, winogrona, jabłka i maliny
- Ser: miękkie i twarde odmiany
- Pieczywo: zwłaszcza jeśli nie zawiera konserwantów
Czy można jeść produkty spożywcze po odkrojeniu pleśni?
Jeśli znajdziesz pleśń na jedzeniu, powinieneś je wyrzucić. Nie ma co z tym dyskutować, ponieważ w produkcie nadal pozostają niewidoczne dla oka, ale wciąż bardzo niebezpieczne strzępki grzybni.
Pleśń, która powstała na produkcie może wytwarzać toksyczne związki. Mogą one powodować u ludzi różne choroby i mieć wpływ m.in. na uszkodzenia wątroby, skóry, błon śluzowych, będą zaburzać pracę układu krwionośnego i nerwowego, a także nerek dodatkowo zwiększają ryzyko powstawania nowotworów. Warto zapobiegać takim sytuacją i odpowiednio planować zakupy oraz dobrze przechowywać swoje produkty po zakupie.
Jak zapobiegać rozwojowi pleśni na produktach?
Istnieje kilka sposobów zapobiegania zepsuciu się żywności z powodu wzrostu pleśni. Utrzymanie czystości w miejscach przechowywania żywności jest bardzo ważne. Na początek warto czyścić lodówkę co kilka miesięcy.
Wszystkie produkty do czyszczenia takie jak szmatki, gąbki regularnie wymieniaj. Świeża żywność ma ograniczony okres trwałości. Kupuj niewielką ilość warzyw i owoców na raz i zużyj w ciągu kilku dni. Wtedy nie doprowadzisz do rozwoju pleśni. Natomiast jeśli kupisz więcej świeżych produktów, to możesz większość z nich zamrozić.
Jeśli ciekawią cię interesujące fakty na temat warzyw i owoców, zachęcamy do zapoznania się z materiałem na temat błyskawicznego obierania!