Czy przeterminowane przyprawy można używać? Wiele osób wciąż nie ma świadomości

Świąteczne porządki obejmują też kuchenne szafki. Przy okazji sprawdzamy, co mamy w zapasie, co trzeba dokupić, a często odkrywamy, jakie produkty się przeterminowały. Co zrobić, gdy dotyczy to przypraw? Podpowiadamy.

Przyprawy najlepiej przechowywać w szklanych pojemnikach
Przyprawy najlepiej przechowywać w szklanych pojemnikach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ola20

Przyprawy mają najczęściej bardzo długie terminy ważności do spożycia. Data zawsze jest widoczna na opakowaniu. Jednak nawet gdy ten czas minął, wcale to nie oznacza, że trzeba je wyrzucić. Przyprawy to produkty suche, które wcale tak łatwo się nie psują. Nie rozwijają się na nich bakterie, nie pleśnieją. Jednak wiele tu zależy od tego, jak są przechowywane, bo szkodzi im przede wszystkim wilgoć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie zawsze do kosza

Jednak nie ma co się oszukiwać, kiedy przechowujemy przyprawy długo i skończył się ich termin ważności, stopniowo tracą smak, aromat oraz kolor. Są mniej aromatyczne i doprawianie nimi dań staje się po prostu trudniejsze. Jednak to nie oznacza, że muszą trafić do kosza. Aby ocenić ich stan, wystarczy je powąchać i dokładnie się im przyjrzeć. Powinny być suche, bez grudek, bez niteczek świadczących o obecności larw moli spożywczych. Kiedy ich smak jest łagodny, ale nadal wyczuwalny, przypraw można wciąż używać. Jednak lepiej z tym nie zwlekać. Jeśli masz lekko przeterminowane przyprawy korzenne, warto codziennie stosować je do herbat zimowych czy naparów. Można ich także używać do kąpieli.

A kiedy trzeba je wyrzucić

Gdy zdecydujesz się wyrzucić przyprawy, pamiętaj o kilku zasadach.

  • Kompostownik. Przyprawy ziołowe, takie jak oregano, bazylia, tymianek czy pietruszka, nadają się do kompostu. Ulegają naturalnemu rozkładowi i wzbogacają kompost w substancje odżywcze.
  • Bioodpady. Przyprawy wrzucamy do pojemnika na bioodpady.
  • Odpady zmieszane. W ostateczności przyprawy można wyrzucić do śmieci zmieszanych.

A co z opakowaniami?

  • Torebki papierowe. Opakowania wyprodukowane w całości z papieru wyrzucamy do pojemnika na papier.
  • Torebki papierowe wyścielone od środka folią. Tego typu opakowania muszą znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane.
  • Torebki foliowe. Opakowania wyprodukowane wyłącznie z folii wyrzucamy do kontenera na metale i tworzywa sztuczne.
  • Słoiczki. Szklane opakowania można wrzucić do pojemnika na szkło, ale bez nakrętek. Wieczka metalowe lub plastikowe powinny trafić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Słoiki, w których znajdują się przeterminowane przyprawy, powinny wylądować w czarnym kontenerze na odpady zmieszane.

Wybrane dla Ciebie