Dietetycy z czystym sumieniem polecają te jajka. Są znacznie zdrowsze od kurzych
Tych jajek można jeść znacznie więcej, niż kurzych. Są niezwykle zdrowe, smaczne, a ich wartość odżywcza powinna skłonić nas do przemyślenia włączenia ich do codziennej diety. Dlaczego w takim razie tak rzadko po nie sięgamy? Być może chodzi tu o ich rozmiar i cenę.
07.03.2024 11:55
Jajka to jedne z najważniejszych produktów spożywczych na całym świecie. Odgrywają istotną rolę w kuchniach całego globu, a my, Polacy, nie wyobrażamy sobie codziennego gotowania bez ich udziału. Są też bardzo zdrowe i chociaż krąży wokół nich mnóstwo nieprzychylnych mitów, to specjaliści są zdania, że warto je spożywać choćby każdego dnia. A czy te same korzyści dotyczą jajek przepiórczych? Owszem. A nawet więcej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małe, ale warte zainteresowania
Jajka przepiórcze to ciekawa i bardzo rozsądna alternatywa dla jaj kurzych. Chociaż są małe, ich właściwości odżywcze powinny do nas przemawiać jasno i klarownie. W ich niewielkiej postaci kryje się bowiem prawdziwe bogactwo mikro i makroelementów: witamin, minerałów, antyoksydantów, białek i zdrowych tłuszczów nienasyconych. To z kolei pozytywnie wpływa na odporność, układ krwionośny, układ nerwowy i poziom cholesterolu.
Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy jajkami przepiórczymi a kurzymi (a także innymi rodzajami), jest ilość żółtka. Tego najcenniejszego składnika jajek jest wyraźnie więcej w jajkach przepiórek. To natomiast przekłada się nie tylko na wartości odżywcze produktu, ale również jego smak. Ugotowane jajka przepiórcze są bardzo kremowe i delikatne, co można wykorzystać na wiele różnych sposobów.
Jajka przepiórcze w kuchni
Przyczyną tego, że jajka przepiórcze tak rzadko stanowią wybór Polaków, jest prawdopodobnie ich rozmiar. Jedno kurze jajko to odpowiednik aż 3-5 jajek przepiórczych, a cena tych drugich staje się przez to relatywnie wysoka. Istnieją jednak również pozytywy: specjaliści są zdania, że dzienne spożycie jajek przepiórczych może wynosić nawet 12 sztuk.
Jajka przepiórcze można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposób. Są doskonałym zamiennikiem zwykłych, kurzych jaj, i bez problemu mogą je zastąpić we wszystkich przepisach — od jajecznicy, aż do ciasta. Warto pamiętać, że takie jajka gotuje się znacznie krócej, niż kurze. Wystarczy półtorej minuty, żeby uzyskać konsystencję miękką, a 4 minuty — twardą.