PoradyDietetyk wskazał produkty. Wielu myśli, że są zdrowe, a mogą powodować nowotwory

Dietetyk wskazał produkty. Wielu myśli, że są zdrowe, a mogą powodować nowotwory

Bartek Kulczyński w nagraniu na swoim kanale robi przegląd produktów spożywczych, które mogą zwiększać ryzyko zachorowalności na raka. Jak sam stwierdza, nasze wybory żywieniowe są co prawda dopiero na 3. miejscu wśród wymienianych przez lekarzy czynników powodujących zmiany nowotworowe, ale to one są odpowiedzialne nawet za ⅓ wszystkich nowotworów.

Dietetyk zwraca uwagę na produkty w puszkach
Dietetyk zwraca uwagę na produkty w puszkach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Canva, YouTube

Na liście Kulczyńskiego znalazło się kilka produktów, które zaskakują. Obok powszechnie uznawanych za niezdrowe słodyczy czy przekąsek smażonych w głębokim tłuszczu, znalazły się także ryby i warzywa w puszkach, a także popularne gorące napoje, takie jak kawa czy herbata. Dietetyk zwraca też uwagę na słodziki, które nie zawsze są zdrowym zamiennikiem cukru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sałatka Król Imprezy smakuje każdemu. W sam raz na sylwestra

Jakie produkty spożywcze powodują raka?

Wiele z nich w opinii publicznej jest już postrzeganych jako takie, na które należy uważać. Bartek Kulczyński wymienia słodycze, czerwone mięso, produkty smażone o wysokiej zawartości soli i alkohol. Na jego liście znajdują się także pozornie zdrowe i bezpieczne warzywa czy konserwy rybne w puszkach. Obok nich figurują także napoje słodzone aspartamem, gorąca kawa i herbata.

Dlaczego konserwy rybne są szkodliwe?

Okazuje się, że metalowe puszki – nie tylko konserwy rybne, ale także popularny groszek lub brzoskwinie w puszce – często są wyściełane tworzywem zawierającym szkodliwy dla organizmu Bisfenol A. Ta substancja "nie jest obojętna dla naszego zdrowia i, jak pokazuje literatura fachowa, może przedostawać się z powierzchni puszek do pokarmu" – mówi dietetyk.

Dr Kulczyński przytacza badania, którym poddano osoby przez 5 dni spożywające zupy z puszek. Okazało się, że w moczu tych osób poziom Bisfenolu A był o 1200 proc. wyższy niż u osób, które raczyły się zupami gotowanymi ze świeżych warzyw.

W małych ilościach ta substancja nie jest szkodliwa, ale w przypadku większego spożycia może przyczyniać się do rozwoju nowotworów hormonozależnych – raka piersi, prostaty, jajników i endometrium. Dlaczego? Struktura chemiczna Bisfenolu A ma podobną budową do estrogenów, czyli naturalnie występujących w organizmie hormonów płciowych, co może prowadzić do błędnego rozpoznania przez komórki.

Uważaj na aspartam

Producenci słodyczy i napojów gazowanych szczycą się zamiennikami cukru na etykiecie. Co prawda naukowcy nie wykazali bezpośredniego związku pomiędzy stosowaniem słodzików, takich jak aspartam, a wzrostem zachorowalności na raka. Jednak po przekroczeniu dopuszczalnej dawki, takie produkty mogą zwiększać ryzyko powstawania nowotworów. Bezpieczna ilość to 10 puszek z napojami gazowanymi dosłodzanymi aspartamem.

Dietetyk wśród produktów rakotwórczych wymienia kawę i herbatę

Uspokajam, nie chodzi o to substancje zawarte w tych napojach, ale o temperaturę, w jakiej często są spożywana. Bartek Kulczyński zwraca uwagę na to, że napoje o temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza mogą powodować uszkodzenia nabłonka wyściełającego przełyk. W tej sytuacji jest on bardziej narażony na zanieczyszczenia zewnętrzne, które mogą powodować raka przełyku.

Wybrane dla Ciebie