PrzepisZupyDla wielu są smakiem dzieciństwa. Ten banalny przepis pozwoli ci cofnąć się w czasie

Dla wielu są smakiem dzieciństwa. Ten banalny przepis pozwoli ci cofnąć się w czasie

Kluski lane to znany polski dodatek do zup
Kluski lane to znany polski dodatek do zup
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
31.08.2023 13:52

Lanie ciasto, zwane też kluskami lanymi, to wspaniały zamiennik sklepowego makaronu. Dla wielu to przysmak pozwalający wrócić smakiem do najpiękniejszych chwil dzieciństwa.

To jeden z najłatwiejszych do przygotowania dodatków do dań, jaki istnieje. Lane kluski, zwane też lanym ciastem, przygotowuje się poprzez wlewanie surowego ciasta do gotującej zupy, mleka czy wody. Po chwili uzyskujemy lekką pierzynkę, unoszącą się na powierzchni płynu. To dla wielu smak dzieciństwa, wspomnienie o śniadaniach na słodko szykowanych przez babcię czy zaciągniętej kluskami zupie pomidorowej z niedzielnego rosołu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak się robi kluski lane?

Składniki wchodzące w skład ciasta na lane kluski to jajka, mąka, woda i (opcjonalnie) sól do smaku. Wszystkie produkty należy energicznie wymieszać, aż połączą się w masę o lejącej się konsystencji. Następnie ciasto wylewa się z naczynia (lub łyżki) powoli, cienkim strumieniem do gotującego się płynu. Od czasu do czasu należy delikatnie zamieszać całość, by kluseczki nie zlepiły się. Kluski lane wystarczy gotować ok. 2 min.

To niejedyny przepis na lane ciasto. To można przygotować też z kaszy manny i śmietany. Wtedy, w zależności od obranej techniki gotowania, kluski można wykorzystać nie tylko jako dodatek do zupy, ale też podać np. z sosem lub pod omastą w formie tzw. klusek kładzionych.

Przepis na kluski lane z kaszy manny i śmietany

Składniki:

  • 2 jajka,
  • 120 g kaszy manny,
  • 20 g miękkiego masła,
  • 80 ml śmietany 12 lub 18 proc.,
  • sól.

Składniki:

  1. Jajka wbij do miski i ubij je z masłem na gładką, puszystą masę.
  2. Do gotowej masy dodaj suchą kaszę mannę i szczyptę soli. Ponownie wymieszaj całość dokładnie.
  3. Na sam koniec wlej śmietanę, a jeśli masa będzie zbyt gęsta, dodać jej nieco więcej (ciasto na lane kluski musi mieć lejącą konsystencję).
  4. Gotową masę odstaw na 15 minut w ciepłe miejsce, by kasza spęczniała.
  5. Kluski lane możesz przygotować od razu na mleku bądź zupie - wtedy wystarczy, że wlejesz ciasto cienkim strumieniem do garnka, mieszając całość.
  6. Kluski można też przygotować tak, by były nieco większe i stanowiły dodatek do sosów czy mięs. Wtedy każdą kluskę należy pojedynczo wykładać na wrzącą wodę łyżką i gotować około 4 minut po wypłynięciu na powierzchnię.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także