Do placków ziemniaczanych dodaję sezonowe warzywo. Zyskują piękny kolor i chrupią aż miło
Placki ziemniaczane mogą być jeszcze lepsze, jeśli dodamy do nich pewne warzywo sezonowe. Stają się delikatne i chrupiące, a niepozorny dodatek sprawi, że będą jeszcze zdrowsze i bardziej odżywcze.
20.09.2023 | aktual.: 20.09.2023 11:49
Dynia kojarzy nam się przede wszystkim z jesienią i Halloween, które już niedługo będziemy świętować. Z tego warzywa możemy przygotować mnóstwo dań, na przykład aromatyczną zupę, czy Pumpkin Spice Latte, które mnóstwo osób uwielbia. Niewiele osób wie, że dynię można dodać na przykład do placków ziemniaczanych. Dzięki niej popularne danie wejdzie na zupełnie inny poziom. Oprócz tego, że smakują obłędnie, to jeszcze sycą na długo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepis na placki ziemniaczane z dynią
Składniki:
- 400 g dyni zwyczajnej lub hokkaido,
- 600 g ziemniaków,
- 2 jajka,
- 2 ząbki czosnku,
- 4 łyżki mąki pszennej (kukurydzianej),
- szczypta tymianku i papryki ostrej,
- olej do smażenia.
Sposób wykonania:
- Ziemniaki i dynię obierz. Następnie zetrzyj warzywa na tarce o dużych oczkach. Jeśli masz blender kielichowy, możesz w nim je rozdrobnić.
- Wymieszaj dynię i ziemniaki z jajkiem, mąką oraz przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Dołóż też wszystkie przyprawy. Połącz składniki ze sobą. Możesz to zrobić na przykład za pomocą łyżki lub szpatułki. Nie potrzebujesz miksera do tej czynności.
- Na rozgrzaną patelnię wlej olej, dzięki temu racuszki będą chrupiące. Masę wykładaj łyżką i lekko ją spłaszcz. Musi przybrać formę placków. Najlepiej, jeśli będą miały średnią wielkość. Smaż placki ziemniaczane na złoty kolor z obu stron. Dobrze byłoby zmniejszyć moc palnika. Wtedy danie nie spali się z wierzchu i będzie odpowiednio zagrzane w środku.
Dlaczego dynia to dobry dodatek do placków?
Na uwagę przede wszystkim zasługują wartości odżywcze, których nie traci nawet po obróbce termicznej. Możemy ją więc gotować, smażyć i piec - będzie cały czas tak samo dobra.
Dynia zawiera beta-karoten, który wspiera wzrok (zmniejsza prawdopodobieństwo zwyrodnienia plamki żółtej) i chroni przed różnymi chorobami, na przykład nowotworami. Warzywo zawiera również mnóstwo witaminy A i jest niskokaloryczne. Oprócz tego jest źródłem błonnika pokarmowego. Do jadłospisu powinny włączyć ją osoby, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów.