Do smarowania pieczywa nie ma nic lepszego. Zdrowy i kremowy dodatek do chleba
To smarowidło do pieczywa ma nie tylko przyjemne walory smakowe, ale również nadzwyczajne korzyści zdrowotne. Konfitowany czosnek to dobra alternatywa dla zwykłego masła, a przygotujesz go dosłownie w kilka chwil.
12.02.2024 | aktual.: 12.02.2024 08:59
Czosnek to produkt spożywczy, który nie pojawia się w jadłospisie każdego z nas. Podobnie jak chrzan ma on bowiem swoich zażartych wielbicieli, jak i odwiecznych przeciwników. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście charakterystyczny smak i zapach czosnku. Z tego samego powodu smarowidło, o którym dzisiaj będziemy rozprawiać, może nie przypaść do gustu wszystkim. Ci jednak, którzy za czosnkiem przepadają, z całą pewnością go polubią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto jeść czosnek?
Czosnek (czy też smarowidło z konfitowanego czosnku) i jego spożywanie niesie za sobą szereg wspaniałych korzyści zdrowotnych. Wiedzieli o tym już nasi dalecy przodkowie. Ponad 1500 lat przed narodzeniem Chrystusa w celach leczniczych stosowali go już medycy starożytnego Egiptu, a następnie czosnek stał się warzywem zachwalanym m.in. przez Hipokratesa.
Dzisiejsza wiedza naukowa pozwala w bardzo precyzyjnym stopniu określić wszystkie walory czosnku. Okazuje się, że wykazuje się on nie tylko właściwościami przeciwwirusowymi i przeciwbakteryjnymi, ale również obniża ciśnienie krwi, poziom cukru i złego cholesterolu. Co więcej, czosnek to też profilaktyka nowotworowa. Według naukowców regularne spożywanie tego produktu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty i jelita grubego.
Czosnek jako smarowidło
Ponieważ ustaliliśmy już, że jedzenie czosnku to samo zdrowie, warto zastanowić się nad tym, jak to wcielić w praktykę. Mocny smak i zapach czosnku sprawiają, że niektórzy nie są w stanie przełknąć tego warzywa na surowo. Spokojnie, to nic nie szkodzi. Z czosnku można też przygotować smarowidło — zdrowe i o zredukowanym posmaku. Jak to zrobić? Trzeba użyć trzech składników: czosnku, oliwy i rozmarynu.
Najpierw dzielimy czosnek na ząbki, a następnie obieramy je ze skórek. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy oliwą (czosnek musi być przykryty) i doprawiamy świeżymi gałązkami rozmarynu. Wkładamy do rozgrzanego do 120 stopni piekarnika i pieczemy półtorej godziny.
Tak przygotowany czosnek (a jest to proces tzw. konfitowania) jest bardzo miękki, dzięki czemu bez problemu rozsmarujemy go na kanapce. Aromatyczny, ale delikatny, lekko rozmarynowy (można go też posolić) okazuje się świetną alternatywą dla zwykłego masła. Smacznego!