Do wielkanocnego obiadu podam wiosenną surówkę. Przyjemnie chrupie i nie jest mdła
30.03.2024 08:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Świeża, lekka, przyjemnie chrupiąca i prosta w przygotowaniu. Surówka wiosenna z przepisu Macieja Kuronia dopełni wielkanocny obiad. Przypomina klasycznego colesława, jednak jest od niego znacznie lżejsza. Poznaj prosty przepis.
Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, a wraz z nią, pierwsze nowalijki. Na straganach zaczynają pojawiać się pierwsze sałaty, rzodkiewki i cebulki dymki. Już niedługo będziemy delektować się nimi na co dzień. Po długiej zimie warto odżywić swój organizm porcją świeżych warzyw, które w końcu zaczynają smakować tak, jak powinny.
Wielkanoc już tuż tuż. Jeśli nie masz pomysłu, co podać na świąteczny obiad, wypróbuj poniższy przepis. Surówka wiosenna z przepisu Jakuba Kuronia podbije serca domowników. Wszystkie składniki dostaniesz w pobliskim warzywniaku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co jeść wczesną wiosną?
Natura daje nam ogrom możliwości. Możemy z niej czerpać niezależnie od pory roku. Wiosna i lato obfitują w szereg pysznych warzyw i owoców. Co warto jeść wczesną wiosną? W kwietniu najlepiej smakuje sałata masłowa, natka pietruszki, roszponka, szparagi, rzodkiewka, cebula dymka, szczypiorek, ziemniaki i topinambur. Z owoców najzdrowsze są jabłka, gruszki i rabarbar. Na inne smakołyki przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Dieta sezonowa jest nie tylko zdrowa i smaczna, ale i tania. Można wyczarować dziesiątki smacznych i wartościowych potraw. Surówka wiosenna z przepisu Jakuba Kuronia to doskonały sposób na przemycenie sezonowych warzyw na świąteczny stół. Składa się wyłącznie z nich, a także lekkiego sosu bazującego na occie jabłkowym, który usprawnia przemianę materii i przyśpiesza proces spalania tłuszczu.
Surówka wiosenna — przepis
Składniki:
- 8 rzodkiewek,
- 2 duże marchewki,
- 6 ogórków gruntowych,
- nieduża cukinia, garść ulubionych ziół (np. natka pietruszki, kolendra, bazylia),
- 2 łyżki oleju zimnotłoczonego (np. rzepakowego, z pestek dyni),
- 4 łyżki octu jabłkowego,
- sól,
- pieprz.
Przygotowanie:
- Warzywa umyj, osusz i obierz. Poszatkuj je za pomocą malaksera lub zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Zioła umyj, osusz i posiekaj. Połącz je z pokrojonymi wcześniej warzywami.
- Dodaj ocet, olej, sól i pieprz. Całość dokładnie wymieszaj. Podawaj zaraz po przygotowaniu.
Porady:
- Sałatkę możesz wzbogacić o podprażone orzechy (np. pini, włoskie, laskowe). Stanie się rozkosznie chrupiąca.