PrzepisBoże NarodzenieBarszcz robi się blady? Dodaj odrobinę, a odzyska kolor

Barszcz robi się blady? Dodaj odrobinę, a odzyska kolor

Czerwony barszcz - Pyszności
Czerwony barszcz - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva | Geo-grafika
04.12.2023 09:29, aktualizacja: 04.12.2023 11:18

Barszcz to w wielu domach preludium do wigilijnej uczty. Warto zatem zadbać o to, aby już pierwsze świąteczne danie prezentowało się pysznie na talerzu. Kluczem do sukcesu jest dodanie do zupy jednego składnika, który pozwoli na utrzymanie intensywnego, czerwonego koloru.

Jedni podają go z pasztecikami, inni stawiają na uszka lub nalewają do kubka. Czerwony barszcz to wigilijny klasyk, bez którego trudno wyobrazić sobie świąteczną ucztę. Warto zastosować się do kilku prostych rad, dzięki którym barszcz zachwyci nie tylko smakiem, ale również pięknym kolorem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak gotować buraki do barszczu?

Buraki to polski skarb, który często ląduje w sałatkach, zupach i jako dodatek do dań. Warto zadbać zatem o to, aby był odpowiednio przygotowane i apetyczne. Niestety, podczas gotowania często tracą swój intensywny kolor, przez co końcowe danie rónież traci swoje walory.

Zupa buraczkowa
Zupa buraczkowa

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest gotowanie buraków bez obierania. Dzięki temu warzywa zachowają więcej składników odżywczych, w tym barwniki, które odpowiadają za intensywny kolor. Buraki należy włożyć do garnka z zimną wodą. Dzięki temu nie dochodzi do szoku termicznego, który może spowodować pękanie skórki i utratę soku. Tak przygotowane buraki gotuje się na małym ogniu, aby nie stracić koloru.

Nie zapomnij o tym dodatku

Do wody w której gotują się buraki, warto dodać odrobinę soku z cytryny, octu lub kwasku cytrynowego. Kwaśne środowisko zapobiega wytrącaniu się barwników z buraków. Dzięki temu domowy barszcz pozostanie intensywnie czerwony i przy tym apetyczny.

Czerwony barszcz - Pyszności
Czerwony barszcz - Pyszności© Canva | woyzzeck

Krok po kroku:

  1. Buraki dokładnie umyć i wyszorować z resztek ziemi.
  2. Włożyć buraki do garnka z zimną wodą.
  3. Doprowadzić wodę do wrzenia, a następnie zmniejszyć ogień do minimum.
  4. Gotować buraki przez około 40-60 minut, w zależności od ich wielkości.
  5. Wyjąć buraki z garnka i odcedzić je.
  6. Buraki można podawać na ciepło lub na zimno.

Brązowy barszcz - jak to możliwe?

Barszcz czerwony zawdzięcza swój kolor znajdującej w burakach betainie. Niestety, ten związek chemiczny jest nietrwały i ulega rozkładowi pod wpływem temperatury. Dlatego też barszcz czerwony, który jest zbyt długo gotowany lub gotowany na zbyt wysokiej temperaturze, może stracić swój kolor i przybrać brązowy odcień.

Barszcz z uszkami
Barszcz z uszkami© Adobe Stock | " Darius Dzinnik"

Aby barszcz czerwony zachował swój intensywny kolor, należy gotować go na możliwie jak najmniejszym ogniu. Nie należy również gotować go zbyt długo - wystarczy około 30-40 minut.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także