Dodaj odrobinę tej przyprawy do małosolnych. Będą chrupiące i jędrne
19.07.2023 08:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ogórki małosolne wyjdą chrupiące, jędrne i twarde jeśli zapamiętasz jedną ważną zasadę. Dodatki, które lądują w słoikach z ogórkami, zapewniają warzywom nie tylko określony smak. Przyprawy wpływają na konsystencję przetworów oraz zapobiegają rozwojowi bakterii czy grzybów, zabezpieczając żywność przed zepsuciem. Nie unikaj więc dodatków i sprawdź, które muszą znaleźć się w słoikach, by ogórki były chrupiące i twarde.
Przyszedł na przygotowanie weków z ogórków. Te szybkie, tzw. małosolne to prawdziwy rarytas. Chrupiącymi i soczystymi ogórkami zajadać się możemy już po dwóch-trzech dniach. Co, jeśli wychodzą miękkie i puste w środku? Jest na to rada! Pamiętaj, by podczas szykowania przetworów dodać do słoika jedną przyprawę. Tyle wystarczy, by ogórki zachwyciły jędrnością i chrupkością.
Zobacz także
Patent na chrupiące i jędrne ogórki małosolne
Chrupkości ogórkom małosolnym nadadzą liście i korzeń chrzanu. Dodatki te są nieodzowne przy przygotowaniu takich przetworów. Po pierwsze - ze względu właśnie na ich właściwości wpływające na twardość i jędrność ogórków. Po drugie zaś liście chrzanu zawierają fitoncydy (naturalne siarczki), które niszczą bakterie, wirusy oraz grzyby. Zabezpieczają więc żywność przed zepsuciem.
O jakich jeszcze dodatkach warto pamiętać? Do ogórków małosolnych warto dorzucić nasiona kopru włoskiego, liście wiśni, porzeczek, winorośli, dębu czy laurowe, a także ziele angielskie i nasiona gorczycy. Najlepiej wybrać 3, maksymalnie 4 dodatki o różnym smaku. Solanka zaś powinna być przyrządzona według proporcji: 1 łyżka soli kamiennej na każdy litr wody przeznaczonej na zalewę.
Dlaczego małosolne miękną i są puste w środku?
Ogórki małosolne wychodzą miękkie i puste w środku z różnych powodów. Wpływ na finalny kształt weków ma jakość ogórków. Przenawożone, nieświeże ogórki nie wyjdą twarde i chrupiące. Warzywo przeznaczone do przyrządzenia małosolnych powinno być młode, jędrne i mieć jasny kolor. Niemniej ważne jest pochodzenie ogórków. Najlepsze będą te z własnej działki. Wiele importowanych odmian nie nadaje się do przetworów. Najlepiej więc sięgać po polskie ogórki.
Znanym patentem na uzyskanie twardych, chrupiących i jędrnych ogórków jest wymoczenie ich w wodzie. Przed przetworzeniem warto więc zanurzyć ogórki w zimnej wodzie niechlorowanej na 1-2 godziny. Co ważne, zalewa do małosolnych ogórków powinna być ciepła (ok. 20 stopni C), ale nie gorąca! Gorąca woda pozbawi ogórków cennych składników odżywczych, sprawi też, że zmiękną.