PoradyDodaj odrobinę tej przyprawy do małosolnych. Będą chrupiące i jędrne

Dodaj odrobinę tej przyprawy do małosolnych. Będą chrupiące i jędrne

Ogórki małosolne - przepis. Fot. Pixabay
Ogórki małosolne - przepis. Fot. Pixabay
19.07.2023 08:50

Ogórki małosolne wyjdą chrupiące, jędrne i twarde jeśli zapamiętasz jedną ważną zasadę. Dodatki, które lądują w słoikach z ogórkami, zapewniają warzywom nie tylko określony smak. Przyprawy wpływają na konsystencję przetworów oraz zapobiegają rozwojowi bakterii czy grzybów, zabezpieczając żywność przed zepsuciem. Nie unikaj więc dodatków i sprawdź, które muszą znaleźć się w słoikach, by ogórki były chrupiące i twarde. 

Przyszedł na przygotowanie weków z ogórków. Te szybkie, tzw. małosolne to prawdziwy rarytas. Chrupiącymi i soczystymi ogórkami zajadać się możemy już po dwóch-trzech dniach. Co, jeśli wychodzą miękkie i puste w środku? Jest na to rada! Pamiętaj, by podczas szykowania przetworów dodać do słoika jedną przyprawę. Tyle wystarczy, by ogórki zachwyciły jędrnością i chrupkością.

Patent na chrupiące i jędrne ogórki małosolne

Chrupkości ogórkom małosolnym nadadzą liście i korzeń chrzanu. Dodatki te są nieodzowne przy przygotowaniu takich przetworów. Po pierwsze - ze względu właśnie na ich właściwości wpływające na twardość i jędrność ogórków. Po drugie zaś liście chrzanu zawierają fitoncydy (naturalne siarczki), które niszczą bakterie, wirusy oraz grzyby. Zabezpieczają więc żywność przed zepsuciem.

O jakich jeszcze dodatkach warto pamiętać? Do ogórków małosolnych warto dorzucić nasiona kopru włoskiego, liście wiśni, porzeczek, winorośli, dębu czy laurowe, a także ziele angielskie i nasiona gorczycy. Najlepiej wybrać 3, maksymalnie 4 dodatki o różnym smaku. Solanka zaś powinna być przyrządzona według proporcji: 1 łyżka soli kamiennej na każdy litr wody przeznaczonej na zalewę.

Jak przygotować ogórki małosolne? - Pyszności; foto: Canva
Jak przygotować ogórki małosolne? - Pyszności; foto: Canva

Dlaczego małosolne miękną i są puste w środku?

Ogórki małosolne wychodzą miękkie i puste w środku z różnych powodów. Wpływ na finalny kształt weków ma jakość ogórków. Przenawożone, nieświeże ogórki nie wyjdą twarde i chrupiące. Warzywo przeznaczone do przyrządzenia małosolnych powinno być młode, jędrne i mieć jasny kolor. Niemniej ważne jest pochodzenie ogórków. Najlepsze będą te z własnej działki. Wiele importowanych odmian nie nadaje się do przetworów. Najlepiej więc sięgać po polskie ogórki.

Znanym patentem na uzyskanie twardych, chrupiących i jędrnych ogórków jest wymoczenie ich w wodzie. Przed przetworzeniem warto więc zanurzyć ogórki w zimnej wodzie niechlorowanej na 1-2 godziny. Co ważne, zalewa do małosolnych ogórków powinna być ciepła (ok. 20 stopni C), ale nie gorąca! Gorąca woda pozbawi ogórków cennych składników odżywczych, sprawi też, że zmiękną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także