Dodaj szczyptę soli do herbaty. Efekt końcowy bardzo cię zaskoczy
18.09.2024 15:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie cukier i nie cytryna, a odrobina soli to dodatek, który powinien pojawić się w kubku z twoją herbatą. Dlaczego? Czy to rozwiązanie dla znudzonych tradycyjnymi smakami?
Jesteś smakoszem czarnej herbaty i poszukujesz sposobu na ulepszenie jej smaku? Postaw na dodatek soli. Mimo że pomysł ten może nie sprawiać najlepszego wrażenia, w rzeczywistości pomoże w uzyskaniu idealnego naparu. A potwierdza to... nauka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po co dodawać sól do herbaty?
Trudno pozbyć się wrażenia, że solenie herbaty jest złym pomysłem, jednak nauka mówi zupełnie coś innego. Prof. chemii Michelle Francl, na co dzień związana z Bryn Mawr College w Stanach Zjednoczonych, w swojej książce "Steeped: The Chemistry of Tea" podpowiedziała, by do herbaty dodawać niewielką ilość soli, co miałoby pozytywnie wpłynąć na smak napoju.
- Sód blokuje receptory goryczy. Herbata smakuje łagodniej oraz jest mniej gorzka – wyjaśniła prof. Michelle Francl w rozmowie z "The Times".
Solenie herbaty będzie tym bardziej efektywne, jeśli mamy do czynienia z mocnym, długo parzonym napojem o intensywnym smaku. Badaczka dodała także, że niewielka ilość przyprawy nie będzie wyczuwalna, w przeciwieństwie do cukru czy soku z cytryny. Ponadto z publikacji dowiadujemy się, że solenie herbaty nie jest niczym nowym. Okazuje się, że Księga Herbaty Lu Yu z VIII wieku (pierwsze całościowe dzieło poświęcone historii, uprawie i piciu herbaty stworzone przez chińskiego pisarza i poetę, nazywanego "herbacianym mędrcem") zawiera zalecenia dotyczące regularnego dodawania soli do filiżanki herbaty. Co ciekawe, zalecenia prof. Michelle Francl spowodowały falę oburzenia na Wyspach Brytyjskich. Zareagowała na nie również ambasada USA w Londynie.
Dlaczego warto pić czarną herbatę?
Czarna herbata, dzięki swoim charakterystycznym składnikom, przynosi liczne korzyści zdrowotne. Jest bogata w antyoksydanty, w tym flawonoidy, które mogą obniżać ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób, takich jak choroby serca i niektóre typy nowotworów. Regularne picie czarnej herbaty może także przyczynić się do redukcji poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Czarna herbata zawiera kofeinę, która może pomóc zwiększyć czujność i polepszyć koncentrację. Ponadto badania wykazały, że czarna herbata może korzystnie wpływać na zdrowie układu trawiennego oraz wspierać utrzymanie zdrowej wagi. Dlatego warto uwzględnić czarną herbatę jako wartościowy element zrównoważonej diety.