Dolałam do masy na sernik. Tak puszysty i delikatny nie był nigdy wcześniej
10.09.2024 16:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ile głów, tyle sposobów na puszysty sernik. Są patenty, które sprawdzają się bezbłędnie, inne sprawiają jedynie, że ciasto mocno wyrasta, a później opada z jeszcze większą mocą, nie zostawiając po sobie ani grama puszystości. Z pomocą przychodzi mało znany trik.
Puszysty i delikatny sernik to nie tylko zasługa techniki przygotowania ciasta, ale też składników. Niesłusznie ciasto to uważa się za łatwe do wykonania, gdyż każdy, kto przechodził gehennę z opadającymi sernikami, wie, jak dużo trzeba ćwiczyć, by powstał ideał. Warto więc znać sprawdzone triki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić puszysty sernik, który nie opada?
Największą tendencję do opadania mają serniki puszyste, czyli te, w których znajduje się dużo powietrza. Musisz więc liczyć się z tym, że sernik, który wyrasta dużo ponad blachę, z pewnością nieco opadnie, ale można przygotować go tak, by nadal pozostał puszysty i delikatny.
Do masy na sernik dodaję nieco ubitej na sztywno słodkiej śmietanki oraz pianę z białek. To sporo "obłoczków", ale zagwarantują one, że ciasto po upieczeniu będzie lekkie i delikatne. Uważaj jednak podczas łączenia składników - nie miksuj masy za długo, ponieważ sernik napowietrzy się zbytnio, co może spowodować, że nadmiernie urośnie, a później opadnie. A przy okazji jeszcze popęka.
Dodatkowo pamiętaj o kluczowej zasadzie: sernik studzimy w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Dlaczego? Deser ten bardzo źle znosi gwałtowne zmiany temperatur. Po ok. 30 minutach możesz wyjąć ciasto z piekarnika i odstawić do studzenia w temperaturze pokojowej, a dopiero później schować do lodówki. To również zagwarantuje, że ciasto będzie cieszyło doskonałą konsystencją.
Sernik na bitej śmietanie. Przepis
Składniki:
- 1 kg twarogu do sernika,
- 5 jajek,
- 400 gramów śmietany kremówki 30 proc.,
- 1,5 szklanki cukru pudru,
- 1 małe op. cukru waniliowego,
- 2 budynie śmietankowe.
Przygotowanie:
- Żółtka oddziel od białek.
- Twaróg zmiksuj z cukrem i cukrem waniliowym, następnie stopniowo dodaj żółtka i budynie, cały czas miksując. Pamiętaj jednak, by nie robić tego za długo.
- Mocno schłodzoną śmietankę ubij na sztywno, podobnie białka. Do masy serowej dodaj bitą śmietanę, wymieszaj na wolnych obrotach miksera, później dodaj pianę białek i ponownie delikatnie zamieszaj całość.
- Wylej masę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Piecz w 200 st. C przez ok. 1 godzinę (tryb góra-dół).