W niedzielę na deser teściowa podała to ciasto. Każdy wziął dwie dokładki
Moja teściowa jest prawdziwą mistrzynią sernika. Ten wypiek jest od lat jej specjalnością, a już zwłaszcza jego klasyczne wersje. Ostatnio nas zaskoczyła, bo zdecydowała się na nietypowe połączenie. Efekt? Nikt nie odmówił dokładki.
10.09.2024 16:21
Nie od dziś wiadomo, że do sernika świetnie pasują owoce. Można je wykorzystywać na wiele sposobów. Niektóre są świetne do zatapiania w serowej masie, inne idealnie nadają się do dekorowania wierzchu ciasta. Czasami wykorzystuje się ich sok, jak na przykład przy serniku limonkowym, czy mus w serniku mango. A nawet w najbardziej klasycznym serniku często pojawia się skórka pomarańczowa, a to przecież też owocowy akcent!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie owoce pasują do sernika?
Lista owoców, które pasują do serników jest długa. Na jej początku na pewno są maliny, jagody, truskawki, wiśnie, borówki, brzoskwinie. Takie wypieki kojarzą się z latem, bo wtedy wybór owoców, także tych sezonowych jest największy. W gorące dni zależy nam też na orzeźwiającym akcencie. Jednak kiedy zbliża się jesień, często zapominamy o tych dodatkach i wracamy do klasycznych wersji sernika. Tak też robiła do tej pory moja teściowa, ale w tym roku zdecydowała się wykorzystać typowo jesienne owoce.
Sernik ze śliwkami? Trzeba przyznać, że te owoce nie były specjalnie kojarzone z tym deserem. Ciasto ucierane, kruche, tarta, pleśniak w tych wypiekach śliwki grały zawsze ważną rolę. Okazuje się, że świetnie sprawdzają się także w serniku. Są jędrne, dość twarde z natury, więc nie rozpadają się całkowicie podczas pieczenia. Trzymają formę i ładnie wyglądają. W dodatku ich lekko korzenny smak świetnie pasuje do delikatnej i kremowej masy serowej. Smaki niby są kontrastowe, ale świetnie się uzupełniają. I jeszcze ta nutka cynamonu... czuć, że jesień już blisko.
Sernik ze śliwkami
Składniki:
Na spód:
- 170 g mąka pszenna,
- 3 łyżki kakao,
- pół łyżeczki proszku do pieczenia,
- 120 g masła,
- 80 g cukru.
Masa serowa:
- 500 g twarogu na sernik,
- 250 g sera ricotta,
- 2 jajka,
- 1 opakowanie budyniu śmietankowego,
- 150 g cukru.
Dodatkowo:
- 500 g śliwek węgierek,
- cynamon do smaku, opcjonalnie.
Sposób przygotowania:
- Składniki na spód przesyp do miski i rozcieraj palcami, aż powstanie kruszonka. Połowę porcji odłóż do lodówki.
- Tortownicę wyłóż papierem. Część ciasta przesyp na jej dno, ugnieć, by powstał płaski spód. Podpiecz go w temperaturze 180 stopni C przez ok. 15 min.
- Składniki na masę serową krótko zmiksuj, tylko do połączenia.
- Masę serową przelej na podpieczony spód. Na wierzchu ułóż przepołowione i wypestkowane śliwki skórką do dołu i posyp je cynamonem.
- Sernik posyp drugą częścią kruszonki.
- Włóż go do piekarnika nagrzanego do 175 stopni C i piecz go ok. 60 min. Wystudź go przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.