PrzepisSzybkie ciastoDo ciasta ze śliwkami dodaję ten napój. Pięknie wyrasta i jest mięciutkie

Do ciasta ze śliwkami dodaję ten napój. Pięknie wyrasta i jest mięciutkie

Kiedy pojawiają się na straganach śliwki, zaczynamy myśleć o jesieni. A może lepiej cieszyć się drugą połową lata? Nie odkładaj tego na później, upiecz ciasto ze śliwkami, zaproś rodzinę, spotkaj się z przyjaciółmi i ciesz się, że do jesieni jeszcze daleko. Mam przepis na ciasto, które zawsze się udaje.

Ciasta ze śliwkami to smak drugiej połowy lata
Ciasta ze śliwkami to smak drugiej połowy lata
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.08.2024 12:35

Zaczął się sezon na ciasta ze śliwkami. Na straganach wybór tych owoców jest coraz większy. Większość z nich nadaje się do wypieków. Są soczyste, ale ich miąższ jest zwarty.

Śliwki trzymają formę

Ciasta ze śliwkami są nie tylko pyszne, ale też zawsze wyglądają pięknie na stole. Te owoce nie rozpadają się podczas pieczenia, ani nie zatapiają w cieście, tylko zostają na wierzchu. Tworzą misterny fioletowy wzór. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to żeby rozkładać je przekrojoną stroną do góry, by sok nie spływał do ciasta. Ponadto dzięki temu owoce nie stracą go zbyt dużo i pozostaną miękkie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stary patent się sprawdza

Miękkie owoce, więc ciasto powinno być takie samo. Od lat wykorzystuje na to stary patent. Do ciasta dodaję zsiadłe mleko. W ostatnich latach ten napój mocno stracił na popularności i częściej sięgaliśmy po kefir, jogurt, maślankę czy śmietanę. Kiedyś był bardzo częstym dodatkiem do obiadu, a także do wypieków. Nasze babcie nawet same robiły kwaśne mleko. Na szczęście nawet teraz można je kupić w sklepach i to dobrej jakości.

Zsiadłe mleko i jego właściwości

Szukaj kwaśnego mleka z krótkim składem. Ten napój jest lekkostrawny i bogaty w substancje odżywcze. Znajdują się w nim żywe kultury bakterii, które mają dobry wpływ na pracę jelit i odporność, bo usprawniają działanie układu immunologicznego. Po zsiadłe mleko warto sięgnąć przy problemach z trawieniem. Powoduje, że zwiększa się wydzielanie soków trawiennych i wydzielanie żółci, co korzystnie wpływa na pracę trzustki. Takie mleko pobudza apetyt, ale samo w sobie ma niewiele kalorii. A jak działa na wypieki? Sprawia, że są lekkie i puszyste.

Ciasto ze śliwkami na zsiadłym mleku — przepis

Składniki:

  • 4 duże jajka,
  • 450 g śliwek,
  • 400 g (ok. 2 i 1/2 szklanki) zsiadłego mleka,
  • 4 i 1/2 szklanki mąki pszennej tortowej,
  • 1 i 1/2 szklanki cukru,
  • 1 szklanka oleju,
  • 2 opakowania cukru waniliowego,
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia.

Kruszonka:

  • 1/2 szklanki mąki tortowej,
  • 1/2 szklanki krupczatki,
  • 100 g bardzo zimnego masła,
  • 1/2 szklanki cukru,
  • cynamon, kardamon, goździki do smaku.

Sposób przygotowania:

  1. Umyj śliwki, osusz je. Przekrój na połówki i wypestkuj.
  2. Przygotuj kruszonkę, mąkę wymieszaj z cukrem, przyprawami i posiekanym masłem prosto z lodówki. Rozetrzyj wszystko palcami, aż powstaną grudki. Włóż do lodówki, by kruszonka dobrze się schłodziła.
  3. Aby przygotować ciasto, jajka zmiksuj z oboma cukrami na puszysty krem. Potem wlej olej i zsiadłe mleko.
  4. Następnie dodawaj porcjami mąkę pszenną wymieszaną z proszkiem do pieczenia i zmiksuj tylko do połączenia składników. Przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
  5. Na wierzchu ułóż śliwki, posyp je wcześniej przygotowaną kruszonką.
  6. Ciasto wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C i piecz je ok. 55 minut.
ciasto ze śliwkamiśliwkidomowe wypieki
Wybrane dla Ciebie