PoradyDziała jak plasterek na wątrobę. Możesz zaparzyć jak herbatę albo przegryzać zamiast orzeszków

Działa jak plasterek na wątrobę. Możesz zaparzyć jak herbatę albo przegryzać zamiast orzeszków

Nasiona ostropestu - Pyszności
Nasiona ostropestu - Pyszności
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.08.2024 13:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chociaż o wiele lepiej znany jest nam widok charakterystycznych kwiatów, to troski o nasze zdrowie zainteresować się powinniśmy przede wszystkim pestkami. Wyglądają niepozornie, ale skrywają w sobie bardzo cenne substancje. To jeden z najlepszych naturalnych sposobów na zatroszczenie się o wątrobę.

Zdrowotne właściwości siemienia lnianego czy nasion chia są doskonale znane i to nie od dziś. W ich cieniu skrywa się nieco ostropest, a właściwe to jego nasiona. Mają w sobie sylimarynę, która korzystnie wpływa na wątrobę. Jest naturalnym plasterkiem na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, więc warto uwzględnić ostropest w swojej codziennej diecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalna pomoc dla wątroby

Nasiona ostropestu plamistego są bogate w sylimarynę, naturalny związek o udowodnionym działaniu ochronnym na komórki wątroby. Sylimaryna pomaga regenerować uszkodzone hepatocyty i zapobiega dalszym uszkodzeniom. Odgrywa również ważną rolę w profilaktyce schorzeń, takich jak marskość czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Ostropest
Ostropest© Pixabay

To naturalny suplement, którym szczególnie powinny zainteresować się osoby, którym dolegają łagodne problemy żołądkowe czy też mają schorzenia wątroby i dróg żółciowych. Stosowanie jest zalecane również przy nadkwasocie oraz wrzodach żołądka.

Niepozorne ziarenka pełne zdrowia

Ostropest nie tylko pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, ale również pomaga obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu LDL i zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Zmniejsza także stany zapalne w organizmie i chroni komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Niektóre badania sugerują, że może mieć również pozytywny wpływ na metabolizm glukozy, co szczególnie ważne jest dla osób chorujących na cukrzycę i insulinooporność.

Ostropest
Ostropest© Pixabay

Zdrowa wątroba jest kluczowa dla wielu procesów zachodzących w organizmie, w tym dla metabolizmu glukozy. Warto zatem zadbać o jej odpowiednią formę. Ostropest wyaje się być idealnym rozwiązaniem.

Jak włączyć ostropest do diety?

W aptekach znaleźć można suplementy z ostropestem, ale sięgać po niego można również w kuchni. Nie zmienia smaku potraw, więc dorzucać go np. do jogurtów czy panierek do kotletów i warzyw. Można je również przegryzać jak orzeszki. Jeśli jednak obawiasz się o swoje zęby, sięgnij po wersję sproszkowaną. Możesz zrobić również napar z ostropestu, wystarczy zalać je gorącą wodą i gotować przez kilka minut.

Aby cieszyć się dobroczynnym działaniem ostropestu, warto przestrzegać zalecanych dawek. Dla dorosłych optymalna porcja to 12-15 gramów dziennie. Z uwagi na brak wystarczających badań, stosowanie ostropestu przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią nie jest zalecane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także