Ma lepsze działanie niż siemię lniane. Oczyszcza jelita, a brzuch staje się płaski
W polskich spiżarniach nie brakuje superfoods. Niektóre z nich, dziś mało doceniane, znane są od wielu pokoleń a wiedza o ich działaniu to nic nadzwyczajnego dla naszych babć czy mam. Chociaż największą popularnością cieszy się siemię lniane, to są jeszcze lepsze nasiona, które zatroszczą się o nasze jelita.
23.07.2024 10:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nasze organizmy nie mają łatwo. Chroniczny stres, zmęczenie i życie w ciągłym biegu, do tego posiłki, które nie zawsze są wartościowe i okazuje się, że nasze jelita zaczynają się buntować. Wzdęcia, nieprzyjemne uczucie ciężkości i "jeżdżenie" w żołądku to nic przyjemnego. Zanim zaopatrzysz się jednak w sklepowe specyfiki, sięgnij po naturalne sposoby na uporanie się z mniej lub bardziej wstydliwymi dolegliwościami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest babka płesznik?
Jednym z najlepszych sposobów na wsparcie pracy układu pokarmowego jest włączenie do diety babki płesznik. Babka płesznik (Plantago psyllium) to roślina, której nasiona są cennym źródłem błonnika pokarmowego. Wywodzi się z obszarów śródziemnomorskich, Azji Zachodniej i Afryki Północnej. Choć w Polsce nie występuje naturalnie, jest tu uprawiana ze względu na swoje cenne właściwości. Jej nasiona, bogate w białka, tłuszcze, błonnik i substancje śluzowe, pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego i dbają o zdrowie jelit.
W połączeniu z babką jajowatą (Plantago ovata), tworzy suplement diety znany jako błonnik witalny.
Babka płesznik pomaga w regulacji trawienia, poprawia perystaltykę jelit, oczyszcza jelita i pomaga w regulacji wypróżnień. Pęczniejące nasiona babki płesznik wchłaniają cukry i cholesterol, pomagając w ich regulacji.
Zdrowe wspomaganie odchudzania
Babka płesznik pomoże również w walce o zgrabną sylwetkę i płaski brzuch. Zawarty w niej błonnik daje sytość, co pomaga kontrolować nadmiernych apetyt i zmniejsza uczucie głodu. Błonnik pokarmowy wiąże cholesterol w jelitach, utrudniając jego wchłanianie. Babkę płesznik docenią również osoby borykające się z cukrzycą lub insulinoopornością - pomaga spowolnić wchłanianie glukozy, dzięki czemu zapobiega gwałtownym skokom poziomu cukru we krwi.
Jak stosować babkę płesznik?
Babka płesznik najczęściej występuje w formie proszku, który należy rozrobić z letnim płynem. Można ją dodawać do jogurtu, kefiru, maślanki, owsianki czy koktajli. Zaleca się spożywanie 2 łyżeczek błonnika witalnego dwa razy dziennie. Należy pamiętać o piciu dużej ilości wody podczas stosowania babki płesznik, aby ułatwić jej pęcznienie w przewodzie pokarmowym.
Kleik z babki płesznik stosować można również zewnętrznie. 2-3 łyżeczki nasion babki płesznik zalać gorącą wodą i odstawić na kilka minut do zgęstnienia. Po ostygnięciu można stosować na skórę lub włosy. Taką papkę z nasion babki płesznik można stosować do przemywania skóry dotkniętej AZS, łuszczycą, trądzikiem, oparzeniami słonecznymi czy ukąszeniami owadów. Ma ona działanie łagodzące i kojące, co pomaga zmniejszyć swędzenie, zaczerwienienie i stany zapalne.
Jak zrobić błonnik witalny?
Aby przygotować błonnik witalny, wystarczy zalać dwie łyżeczki proszku 200 ml chłodnej, przegotowanej wody i odczekać około 20 minut. Gdy uzyska konsystencję kleiku, jest gotowy do zjedzenia.