Trafia do komunijnych wianków i bukietów. Dodaj do sałatki i zaskocz swoich gości
Ich kwitnienie przypada na okres między końcem kwietnia a czerwcem, więc szybko zyskały miano kwiatów komunijnych. Delikatne, drobne kwiatuszki będą nie tylko urozmaiceniem wianków i bukietów, ale również ciekawym dodatkiem do sałatek i napojów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są jadalne.
16.04.2024 14:47
Delikatne stokrotki to jeden z symboli wiosny. Można go spotkać na łąkach, trawnikach, w parkach i ogrodach - uprawa i utrzymanie to prosta sprawa. Wdzięk stokrotek można wykorzystać nie tylko przy pracach florystycznych, ale również w kuchni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stokrotki - jadalna ozdoba w kuchni
O jadalnych kwiatach słyszy się już od jakiegoś czasu. To trend, który na dobre rozgościł się w kuchniach, chociaż kojarzy się go głównie z restauracjami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dorzucić uroczą ozdobę do dań przygotowanych we własnym domu.
Stokrotka ma białe lub różowe płatki i żółty środek. Liście są małe i podłużne, a łodyga krótka i owłosiona. Nam chodzi jednak o kwiatki, które śmiało można jeść. Mają one delikatnie ostry smak z nutą rzodkiewki, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w sałatkach czy też udekorują wiosenne kanapki z warzywami. Dodaj świeże kwiaty stokrotki do sałatki z liści sałaty, szpinaku, rzodkiewki, czerwonej papryki lub pomidorów. Kwiaty stokrotki pięknie komponują się kolorystycznie i smakowo z tymi warzywami, dodając im elegancji.
Udekoruj kanapki z twarogiem, kremowym serem lub szynką świeżymi kwiatami stokrotki. Kwiaty dodadzą im nie tylko uroku, ale również delikatnego smaku. Możesz dorzucić je również do herbaty - słaby napar zyska dzięki nim charakteru.
Zobacz także
Stokrotka pospolita od wieków stosowana była w medycynie ludowej w leczeniu różnych schorzeń. Napar z kwiatów stokrotki można stosować do przemywania oczu przy lekkich stanach zapalnych spojówek i powiek. Działa kojąco, łagodzi podrażnienia i zmęczenie oczu. Z kwiatów stokrotki można zaparzyć herbatkę zwaną "daisy-tea". Herbata ta ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i wspomagające trawienie. Zalecana jest również osobom z miażdżycą, ponieważ pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi.
Jak zbierać jadalne kwiaty?
Zanim zaczniesz swoją przygodę z kwiatową kuchnią, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Najbezpieczniej jest jeść kwiaty, które samodzielnie wyhodowałeś w ogrodzie, donicy na balkonie lub tarasie. Masz wtedy pewność, że nie były pryskane chemikaliami i rosły w odpowiednich warunkach. Najlepsze do spożycia są młode kwiaty, tuż po rozwinięciu lub jeszcze w pączkach. Sięgaj po kwiaty, które są świeże, jędrne i nieuszkodzone. Unikaj kwiatów wilgotnych, zwiędniętych lub brunatnych.
Nie zbieraj kwiatów rosnących w pobliżu dróg, ruchliwych ulic, centrów handlowych lub innych miejsc narażonych na zanieczyszczenia. Mogą one zawierać szkodliwe substancje.