Ekspert do spraw podróży ostrzega. Picie wody w samolocie może się źle skończyć
Jeśli co jakiś czas podróżujesz samolotem, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, dlaczego picie wody w tym transporcie to zwykły strzał w stopę. A raczej — w żołądek! To się może skończyć naprawdę nieprzyjemnie.
12.06.2024 08:55
Temat picia wody w samolocie (i tego, dlaczego jest to niebezpieczne) przewija się przez społeczny dyskurs co roku przed wakacjami. A jednak do tej pory o zagrożeniach płynących z takiej czynności wie nadal za mało osób. To dlatego postanowiliśmy przypomnieć o konsekwencjach, które mogą nas czekać z tytułu tak prostego błędu. Zacytujemy też słowa eksperta do spraw podróży i doradzimy, co można z tym całym fantem zrobić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Woda w samolocie? Lepiej uważaj
Chociaż o zagrożeniach wynikających z odwodnienia wiemy prawdopodobnie wszyscy, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego picie wody w samolocie również może przysporzyć nam sporych dolegliwości zdrowotnych. Dlaczego tak się dzieje? Z bardzo prostej przyczyny. Chodzi tu o brudne, często wręcz skażone zbiorniki z wodą, z których dostajemy picie podczas lotu. Niestety nie ma tu też różnicy pomiędzy zwykłym, zimnym płynem, a zaparzaną z niego herbatą czy kawą.
Według relacji ludzi, którzy w liniach lotniczych przepracowali wiele lat, zbiorniki takie (a także ekspresy do kawy) są czyszczone tylko w jednym konkretnym przypadku: kiedy się zepsują. Czym to grozi? W 2019 roku naukowcy z Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku zbadali jakość wody serwowanej w samolocie. 8 z 11 linii lotniczych nie zdało tego egzaminu. To ostatecznie potwierdziło wcześniejsze obawy.
Ekspert do spraw podróży o wodzie w samolocie
Na tym sprawa złej jakości wody w samolocie się nie kończy. Okazuje się bowiem, że nawet mycie zbiorników z wodą na niewiele się zda w momencie, w którym woda czerpana jest ze skażonego źródła. O tym, jak funkcjonuje ten system, opowiedział w "The Mirror" ekspert do spraw podróży Anton Radczenko, zacytowany następnie przez Interię:
Chociaż samoloty przewożą wodę pitną, może ona być pozyskiwana z dowolnego punktu odbioru na trasie tego samolotu i może być przechowywana przez długi czas, co nieuchronnie oznacza obniżenie jej jakości
To oznacza, że woda w zbiorniku może być pozyskiwana na przykład w kraju, w którym warunki sanitarne nie spełniają kryteriów mikrobiologicznych. Jak więc uniknąć potencjalnego zagrożenia? Na szczęście jest to dość proste: pić jedynie napoje butelkowane. Warto o tym pamiętać, żeby nasz urlop nie stał się dramatycznie skrócony!