PrzepisCiastaGoście w drodze, a zamiast puszystej babki wyszedł zakalec? Tak uratujesz sytuację

Goście w drodze, a zamiast puszystej babki wyszedł zakalec? Tak uratujesz sytuację

Taka wpadka może zdarzyć się każdemu. Gdy zamiast wyrośniętego ciasta wychodzi zakalec, zastanawiasz się, jak do tego doszło i jak uniknąć błędów. Mamy kilka podpowiedzi. Nieudanego wypieku też wcale nie trzeba wyrzucać. Wykorzystaj nasze sposoby, a goście będą zachwycać się deserem.

Ciasto z zakalcem można spróbować uratować!
Ciasto z zakalcem można spróbować uratować!
Źródło zdjęć: © Getty Images | Michael Nosek

31.03.2024 10:08

Zakalec? Nieudany wypiek poznajemy od razu. Ciasto jest płaskie, niewyrośnięte. Zdarza się też, że na pierwszy rzut oka wygląda w porządku, a po przekrojeniu widać niedopieczone, zbite fragmenty. Zakalec może przydarzyć się w przypadku większości rodzajów ciast, zarówno tych, do których używa się proszku do pieczenia, drożdży, jak i piany z białek. Często powstaje przy wypiekach ze świeżymi owocami. Przytrafił ci się zakalec, a spodziewasz się gości? Deser jeszcze można uratować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprytne pomysły

Pierwszy pomysł, który przychodzi do głowy, by uratować ciasto z zakalcem to oczywiście bajaderki. Wystarczy je pokruszyć, dodać bakalie oraz konfiturę czy krem czekoladowy i ulepić okrągłe ciastka. Nieudany wypiek możesz też rozdrobnić w blenderze i na szybko wykorzystać jako spód do mazurka, tarty czy sernika. Do rozdrobnionego ciasta trzeba dodać rozpuszczonego masła. Nie zawsze jednak całe ciasto wymaga przerobienia. Gdy niedopieczona warstwa pojawia się tylko miejscami, ciasto wystarczy przekroić i usunąć wilgotne części. W te miejsca zaś dołożyć na przykład konfitury czy kremu czekoladowego.

Unikaj wpadek

Zakalec nie powinien pojawić się, gdy będziesz przestrzegać podstawowych zasad. Cukiernicy często mówią o cierpliwości i planowaniu. I to się sprawdza, bo zbyt niska temperatura składników do ciasta to podstawowy błąd. Powinny mieć temperaturę pokojową, dlatego wyjmij je z lodówki co najmniej 2 godziny przed pieczeniem. Mieszaj je lub miksuj tylko do momentu, aż połączą się w gładką masę. Najlepiej robić to w jednym kierunku.

Przesiej mąkę przez sito? Myślisz, że to niepotrzebne? Ten zabieg dodaje lekkości, nie powstają grudki, a to zapobiega zakalcowi. Trzymaj się też proporcji składników. Zbyt dużo bakalii czy owoców nadmiernie obciąży ciasto, a to prosta droga do zakalca. Gdy ciasto jest już w piekarniku, staraj się nie otwierać drzwiczek. Nagła zmiana temperatury jest niepożądana. Z tego samego powodu ciasto powinno stygnąć przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Szybkie chłodzenie spowoduje, że szybko opadnie.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
zakalecciastowypieki
Wybrane dla Ciebie