Jakie dania na Wielkanoc? Oto proste propozycje nawet na ostatnią chwilę
Dania na Wielkanoc wcale nie muszą być niezwykle pracochłonne i wymagające dużo wprawy. Ich lista też nie powinna być zbyt długa, wystrzegajmy się przygotowywania na zapas. Podpowiadamy, jakie potrawy da się zrobić niemal tuż przed świętami i oczarować rodzinę.
31.03.2024 08:07
Dania na Wielkanoc? Jednym tchem wymieniamy faszerowane jajka, żurek, sałatkę jarzynową, pieczone mięsa, pasztety, mazurki i baby. A gdyby tak trochę odświeżyć menu i postawić na mniej klasyczne przepisy? Na styku tradycji i własnych pomysłów powstają najlepsze smaki. Wcale też nie trzeba rezygnować ze składników typowych dla Wielkanocy, po prostu można je trochę inaczej połączyć. Oto kilka propozycji na proste i szybkie dania na Wielkanoc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dania na Wielkanoc
Kiełbasa z owocową nutą
Tradycyjna biała kiełbasa powstaje z mięsa wieprzowego. Powinna być dobrze doprawiona majerankiem, pieprzem, czosnkiem. Najlepsza jest kiełbasa z krótkim składem, z dużą zawartością mięsa, ponad 90 proc. Biała kiełbasa jest nawet zdrowsza niż tradycyjna, bo nie jest wędzona. Po ugotowaniu czy upieczeniu jest lżejsza i łatwiejsza do strawienia. Bazuje na niej wiele dań na Wielkanoc. Proponujemy zapiec ją ze śliwkami i cebulą.
Biała kiełbasa zapiekana ze śliwkami
Składniki:
- 500 g białej kiełbasy,
- 3 cebule,
- ząbek czosnku,
- 2 łyżki oleju,
- pół szklanki białego wina lub piwa,
- garść suszonych śliwek,
- Marynata: 3 łyżeczki musztardy, pół łyżeczki miodu, łyżeczka oleju, pół łyżeczki sosu sojowego, szczypta majeranku.
Sposób przygotowania:
- Cebule pokrój na dość cienkie plasterki, posiekaj czosnek i suszone śliwki. Przesmaż na oleju, potem dolej wino lub piwo i duś kilka minut.
- Kiełbasę ponakłuwaj i sparzaj przez ok. 10 minut. Wyłóż na dno naczynia żaroodpornego cebulę ze śliwkami, a następnie połóż na tej warstwie kiełbasę.
- Z podanych składników przygotuj marynatę, polej nią kiełbasę, tak by była dokładnie pokryta. Zapiekaj 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
Jajka z zielonym akcentem
Jajka to symbol Wielkanocy. Podczas tych świąt jemy ich sporo. Tradycyjne jajka faszerowane można zastąpić jajkami nadziewanymi awokado. Przygotujesz je znacznie szybciej. Możesz też pastą z awokado posmarować kromki pieczywa, a potem poukładać plasterki jajka.
Jajka faszerowane awokado
Składniki:
- 5 jajek ugotowanych na twardo,
- dojrzałe awokado,
- 2 łyżki majonezu,
- łyżka soku z cytryny,
- kilka gałązek szczypiorku,
- suszone pomidory lub pomidorki koktajlowe do dekoracji,
- sól, pieprz, papryka do smaku.
Sposób przygotowania:
- Jajka obierz, przekrój na połówki. Wyjmij żółtka, dodaj do nich majonez i rozetrzyj na gładką masę. Dodaj pokrojony miąższ z awokado, drobno pokrojony szczypiorek oraz sok z cytryny, rozetrzyj ponownie.
- Masę dopraw do smaku przyprawami. Nakładaj ją do połówek jajek, każdą ozdabiaj drobno pokrojonymi, suszonymi lub koktajlowymi pomidorami.
Postaw na warzywa
Tradycyjny pasztet to jedno z najbardziej wymagających dań Wielkanocnych. Jego przygotowanie wymaga sporo czasu i zaangażowania. A gdyby tak zerwać z tą tradycją i postawić na pasztet warzywny? Wtedy to danie wielkanocne będzie zdecydowanie lżejsze.
Pasztet z fasoli
Składniki:
- 500 g fasoli wcześniej namoczonej i ugotowanej,
- cebula,
- jabłko,
- pietruszka,
- połowa selera korzeniowego,
- 2 jajka,
- 4 łyżki masła lub oliwy,
- 150 ml oleju,
- 2 ząbki czosnku,
- łyżeczka musztardy,
- 150 g zmielonych płatków owsianych,
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa, kolendra do smaku.
Sposób przygotowania:
- Pietruszkę i selera obierz, pokrój na małe kawałki, posmaruj masłem lub oliwą, dopraw przyprawami i upiecz w piekarniku (180 stopni C, pół godziny).
- Cebulę i jabłko pokrój w piórka i przesmaż na pozostałym tłuszczu na patelni. Gdy warzywa ostygną, zmiel je w malakserze lub maszynce do mięsa razem z fasolą.
- Do masy dodaj olej i płatki, jajka, dopraw ją do smaku przyprawami oraz czosnkiem i musztardą. Przełóż do keksówki i piecz przez 40 minut w 180 stopniach C.
Coś na słodko
Mazurki jemy tylko raz w roku. I tu warto pozostać przy tradycji! Zwłaszcza, że ich przygotowanie jest naprawdę proste, a dekorowanie sprawia sporo radości. Proponujemy mazurek kajmakowy, który uda się nawet początkującym. Wykorzystaj do niego gotową masę kajmakową. To na pewno najsłodsze danie wielkanocne. Do czarnej kawy idealne!
Mazurek kajmakowy
Składniki na spód:
- 160 g masła,
- 100 g cukru pudru,
- 2 żółtka,
- 250 g mąki.
Składniki na masę
- puszka gotowej masy kajmakowej,
- 150 g masła,
- bakalie do dekoracji, np. orzechy, suszone owoce, skórka pomarańczowa.
Sposób przygotowania:
- Przygotuj spód: masło utrzyj z cukrem pudrem i żółtkami, dodaj mąkę. Schładzaj godzinę. Rozwałkuj, wyłóż nim blaszkę 20x30 cm, formując wyższe boki. Piecz 15 min w 190 stopniach C.
- Masło ubij, dodaj masę kajmakową. Masę rozprowadź na przestygniętym spodzie i ozdób bakaliami.