Zapomniane wielkanocne danie z Podkarpacia. Podobną potrawę jada się na Słowacji, w Estonii, a nawet Finlandii
20.03.2024 14:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ser jajeczny jadany jest w wielu miejscach na świecie. W Polsce, na Podkarpaciu, podaje się go w formie dodatku do chleba, zwykle w święta wielkanocne. Tradycja przyrządzania sera jajecznego zanika, a szkoda, bo to fantastyczna wariacja na temat i sera, i jajek. Koniecznie wypróbuj ten przepis.
Poniższy przepis na ser jajeczny pochodzi z "Wielkiej księgi tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego" wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "ProCarpathia".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkanocny jajeczny ser. Zapominana potrawa kuchni podkarpackiej
Jajeczny ser tylko przypomina lub "udaje" ser. W rzeczywistości to ścięte jajka w gotującym się mleku, które uformowane, a następnie podane w formie przypominającej ser serwuje się najczęściej z pieczywem. Jajeczny ser jest obecnie potrawą, która odchodzi w zapomnienie. Tradycję przyrządzania specjału kultywują Koła Gospodyń Wiejskich na Podkarpaciu.
Ciekawostką jest, że jajeczny ser jadany jest również w wielu innych krajach. Największą popularnością cieszy się na Słowacji i w Czechach. Tam podaje się go najczęściej na Wielkanoc, a nazywa hrudką. Hrudka przyrządzana jest podobnie jak nasz ser jajeczny, z tą różnicą, że u naszych sąsiadów do mleka dodaje się cukier i ocet.
W Ukrainie mieszaninę wzbogaca się śmietaną, natomiast w Finlandii gotowy ser podpieka się w piecu na złoty kolor. Estoński ser jajeczny powstaje na bazie mleka słodkiego i kwaśnego, bułgarski gotowany jest nie tylko na słodkim i kwaśnym mleku, ale i na tłustej śmietanie. Delikatny ser jajeczny jada się również w Niemczech, choć tam pełni on rolę deseru. W Szwecji natomiast ser jajeczny można podać na słodko z cynamonem i cukrem pudrem, albo na słono na przykład jako dodatek do śledzi.
Jak przygotować ser jajeczny? Przepis
Składniki:
- 1 litr mleka słodkiego,
- 10 całych jajek,
- sól do smaku (około ½ łyżeczki).
Przygotowanie:
- Jajka rozkłóć dokładnie.
- Mleko wymieszaj z solą. Podgrzej całość i do ciepłego dodaj rozkłócone jajka. Całość podgrzewaj na małym ogniu, cały czas mieszając.
- Po zagotowaniu przecedź masę przez tetrową pieluchę i odciśnij serwatkę.
- Pieluchę z masą w środku dobrze zakręć i połóż na niej ciężki przedmiot. Tak pozostaw na 2 godziny, aby ser zrobił się płaski.
- Gotowy ser możesz kroić w plastry.