Gotuję raz, mam obiad na 3 dni. W PRL gospodynie robiły go częściej niż bigos i fasolkę
To rozgrzewające, pełne smaku i aromatu danie jest szlagierem kuchni węgierskiej. Jednogarnkowy bogracz przygotujesz z mięsa, cebuli i papryki, a najlepiej smakuje odgrzewany, kiedy wszystkie smaki dobrze się "przegryzą". To idealne rozwiązanie na sycący obiad.
26.10.2023 13:38
Bogracz jest tradycyjną węgierską zupą gulaszową i jednym z najsłynniejszych dań kuchni węgierskiej. Bazą potrawy jest mięso wołowe, papryka i cebula, a nazwa odnosi się do kociołka, w którym tradycyjnie powinno być przygotowywane danie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest bogracz? Czym różni się od gulaszu?
Bogracz można nazwać "ortodoksyjną" wersją węgierskiego gulaszu, ponieważ zwyczajowo przyrządzany jest na świeżym powietrzu nad żywym ogniem. Bograczami w kuchni węgierskiej nazywa się też żeliwne kociołki (w języku węgierskim kociołek to bogrács). Te rozszerzające się ku górze służą do gotowania zupy gulaszowej, natomiast w zwężających się przyrządzana jest zupa rybna.
Sława bogracza w Polsce nieco ucichła, ale w PRL-u danie to było hitem barów i stołówek. To głównie ze względu na to, że w zawiesistym sosie można było ukryć najbardziej podły gatunek mięsa. Do tego serwowano placki ziemniaczane i w taki sposób powstawało sycące danie godne człowieka pracy.
Podstawowymi składnikami potrawy bogracz (węg. bográcsgulyás) są: smalec, mięso, papryka (słodka i ostra) oraz cebula. W tradycyjnej węgierskiej wersji nie znajdziemy czosnku, cukinii, pieczarek czy bakłażana. Co istotne, węgierski gulasz/bogracz w rzeczywistości są zupami. Polskie gęste sosy mięsne, które zwykliśmy nazywać gulaszami, w wersji węgierskiej mają swoje odpowiedniki w formie takich dań jak pörkölt lub tokań.
Bogracz wołowy. Przepis
Składniki:
- 700 g wołowiny (najlepsza będzie pręga),
- 200 gramów boczku,
- 3 cebule,
- 2 papryki czerwone,
- łyżka pasty paprykowej (jeśli nie masz, dodaj więcej papryki w proszku),
- słodka papryka w proszku,
- papryka ostra w proszku,
- 100 g przecieru pomidorowego,
- majeranek, kminek, ziele angielskie, liść laurowy,
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
- Boczek pokrój w kostkę i podsmaż w dużym garnku.
- Kiedy wytopi się nieco tłuszczu, dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i pokrojone w drobną kostkę mięso. Dodaj też paprykę w proszku słodką i ostrą tak, by dobrze wymieszały się z tłuszczem (ważne: pilnuj, by papryka się nie przypaliła).
- Podsmaż całość, a następnie dolej wodę do 3/4 wysokości garnka.
- Dodaj przyprawy i gotuj całość pod przykryciem, aż mięso zrobi się miękkie (nawet trzy godziny).
- Na końcu dodaj pokrojoną w paski paprykę, przecier pomidorowy i pastę paprykową lub więcej papryki w proszku. Dopraw solą i pieprzem. Gotuj jeszcze ok. 10 minut.
- Podawaj z chlebem, kluseczkami lub ziemniakami i świeżymi ziołami.