Jak ugotować barszcz czerwony? Dzięki tym trikom nie straci koloru i nie stanie się brązowy
Wśród wigilijnych zup zdecydowanie króluje czerwony barszcz. Aby zachował swój piękny, rubinowy kolor warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów w czasie gotowania.
29.11.2024 | aktual.: 29.11.2024 11:26
To właśnie od niego rozpoczyna się wigilijna uczta, a oczy wszystkich gości zwrócone są na talerz z pyszną zupą z buraków. Zjedzenie barszczu czerwonego podczas Wigilii miało zapewnić domownikom zdrowie, urodę i pomyślność na cały rok, a intensywny, czerwony kolor barszczu był uważany za symbol życia, energii i odnowy. Warto zadbać o to, by w tym roku nie tylko smakował wyjątkowo, ale również estetycznie prezentował się w talerzu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak ugotować buraki?
Wszystko zaczyna się od buraków. Odpowiednie ich ugotowanie to jeden z największych czynników sukcesu. Bez względu na to, czy przygotowujesz zupę, surówkę czy carpaccio.
Aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych oraz intensywny kolor, buraki gotujemy nieobrane, w skórce. Przed gotowaniem dokładnie szorujemy szczotką, usuwając wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni. Następnie wkładamy je do garnka z zimną wodą i gotujemy na małym ogniu, by nie straciły koloru. Intensywne wrzenie może spowodować, że buraki będą później blade.
Dodaj kilka kropel do wody
Zakwaszenie wody podczas gotowania buraków to sprawdzony sposób na zachowanie ich intensywnego, czerwonego koloru. Kwas pomaga stabilizować barwnik buraka, dzięki czemu nie ulega on rozpadowi pod wpływem wysokiej temperatury. Dodaj zatem nieco soku z cytryny, kwasku cytrynowego lub octu. Taki prosty i tani składniki z kuchennej szafki pięknie zachowa kolor, wydobywając również smak. Nie przesadzaj jednak z ilością, by zupa nie była za kwaśna.
Brązowy barszcz wigilijny odejdzie w zapomnienie, gdy zastosujesz się do kilku zasad. W przeciwieństwie do rosołu barszcz nie powinien być gotowany za długo. Mały ogień i sprawdzanie, czy warzywa są miękkie — więcej nie potrzeba. Zbyt intensywne wrzenie oraz przedłużony czas gotowania powodują rozkład betainy, co prowadzi do zmiany koloru zupy na brązowy. Dalej może być ona smaczna, ale kolor nie będzie satysfakcjonujący. Tak jak przy samym gotowaniu buraków, do barszczu dodać trzeba również sok z cytryny lub ocet. Dzięki temu zupa będzie piękna, intensywnie czerwona i przepyszna.