Kwitnie w prawie każdym ogródku. Herbatka z niego odmładza i niesamowicie odpręża
23.06.2023 18:21, aktual.: 02.08.2023 08:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jaśminowiec to nie tylko piękny, dekoracyjny krzew o zniewalającym zapachu. Jego kwiaty świetnie sprawdzą się jako zdrowa, pyszna herbata.
Piękne, biały kwiaty pojawiają się w naszych ogrodach od maja do lipca, więc to ostatni dzwonek, aby skorzystać z ich dobrodziejstw. Świetnie prezentują się nie tylko w naturze, ale również w naszej kuchni. Na bazie białych płatków możesz przygotować niesamowicie pyszny napar, który ma drogocenny wpływ na nasze zdrowie.
Jaśminowiec w ogrodzie
Jaśminowiec, należący do rodziny hortensjowatych, jest pięknym krzewem ozdobnym. Uwielbiany jest nie tylko za zniewalający zapach kwiatów, ale również za to, że przez cały rok utrzymuje zielone liście, pięknie dekorując tym samym nasze ogródki. Ma niezbyt duże wymagania i wyrośnie praktycznie na każdej glebie, więc sprawdzi się również u osób, które nie czują się mocno w ogrodnictwie. Rośnie nie tylko przy domach, ale również w parkach, na polanach czy nawet przy drogach. Błędnie nazywamy go czasem jaśminem, jednak to dwie zupełnie inne rośliny.
Herbata z jaśminowcem
Picie herbaty, a właściwie to naparu, przygotowanego z białych kwiatów niesie szereg korzyści dla naszego organizmu. W kwiatach znaleźć można liczne flawonoidy, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, opóźniającym tym samem proces starzenia się m.in. naszej skóry. Mają również liczne olejki eteryczne oraz wiele soli mineralnych takich jak żelazo, magnez, a nawet wapń. Napar z kwiatów działa odprężająco, poprawi kondycję cery, poprawi samopoczucie oraz obniży ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.
Składniki:
- 2-3 łyżeczki suszonych kwiatów jaśminowca,
- 250 ml wody.
Sposób przygotowania:
- Suszone kwiatki wrzucam do kubka i zalewam gorącą wodą.
- Przykrywam kubek talerzykiem i odstawiam na 15 minut, aby herbatka dobrze się zaparzyła.
- Napar opcjonalnie dosładzam miodem, syropem z agawy lub po prostu cukrem.
Suszone kwiatki mogą stanowić bazę lub składnik mieszanki z zieloną lub czarną herbatą w roli głównej.
Jak suszyć kwiaty jaśminowca?
Kwiaty lub pączki zbieraj ostrożnie, aby stracić jak najmniej drogocennego pyłku z ich wnętrza. Na zbiory najlepiej udać się w słoneczny, suchy dzień, z samego rana. Zebrane kwiaty ułóż na pergaminie do pieczenia lub gazetach i zostaw na kilka godzin w ciepłym, przewiewny miejscu. Lepiej nie posiłkować się piekarnikiem czy suszarką, bo kwiaty są baprawdę delikatne.