PoradyJedna z najzdrowszych herbat, a Polacy nie znają. Zapobiega obrzękom i podkręca metabolizm

Jedna z najzdrowszych herbat, a Polacy nie znają. Zapobiega obrzękom i podkręca metabolizm

Napar z nasion gryki tatarskiej jest bardzo popularny w Japonii i powoli przyjmuje się też w Europie ze względu na liczne właściwości zdrowotne. Nie jest to jednak ta sama gryka, którą znamy pod postacią popularnej prażonej kaszy do gulaszu. Ta ma delikatniejszy, lekko orzechowy aromat. W smaku przypomina wanilię.

Dlaczego herbata gryczana jest zdrowa?
Dlaczego herbata gryczana jest zdrowa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Herbatka gryczana tak właściwie to nie jest herbatą, ponieważ do jej produkcji nie wykorzystuje się liści z krzewu herbacianego. To oznacza, że nie zawiera też kofeiny, więc możesz pić ją o każdej porze dnia. Przy długotrwałym stosowaniu pomaga w odchudzaniu i niweluje problemy z krążeniem krwi. Po napar z gryki powinny sięgnąć osoby, które narzekają na uczucie ciężkości nóg lub widzą na nogach coraz więcej pękających naczynek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Daria Testuje bezalkoholowy grzaniec. Ogrzeje jak ciepły koc

Z czego powstaje herbata gryczana?

W Japonii występuje jako Soba Cha i jest produkowana z gryki nazywanej tatarką. To roślina, która została udomowiona we wschodniej Azji, ale pojawia się także na polach uprawnych obok znanej nam gryki jako chwast. Prażone nasiona tej rośliny wykorzystywane są nie tylko do naparów, ale także do produkcji mąki lub kaszy, podobnie jak klasyczna gryka. Roślina jest również doceniana w przemyśle kosmetycznym, wchodząc w skład olejów, mydeł i szamponów.

Właściwości zdrowotne tatarki

Tatarka jest doskonałym źródłem białka roślinnego, błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, witaminy E oraz minerałów, takich jak magnez, żelazo i cynk. Zawiera flawonoidy, takie jak rutyna, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. To dzięki nim herbata gryczana sprzyja zwalczaniu wolnych rodników, które prowadzą do uszkodzeń komórkowych.

Rutyna jest także odpowiedzialna za regulację krążenia krwi i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Pomaga obniżyć ciśnienie w naczyniach, zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Błonnik poprawia perystaltykę jelit – a nie od dziś wiadomo, że sprawna praca układu pokarmowego daje lepsze efekty diety odchudzającej. 

Jak picie herbaty z gryki działa na organizm?

Poza działaniem długoterminowym, picie herbaty z tatarki ma także natychmiastowy wpływ na samopoczucie. Napar gryczany przynosi odprężenie, pomaga zredukować stres i ułatwia zasypianie. Taką herbatkę warto przygotować przed snem. Świetnie smakuje z dodatkiem miodu.

Wybrane dla Ciebie