Jeśli już musisz kupić barszcz z torebki, zawsze unikaj tego składnika
Do świąt jeszcze daleko, a już masz ochotę na barszcz czerwony? Wtedy łatwo skusić się na szybki produkt typu instant. Wystarczy zalać wodą i gotowe. Jednak warto wiedzieć, jakie składniki kryją się w barszczu z torebki.
08.12.2024 13:54
Kiedy kupujesz zupę gotową w proszku, raczej nie czytasz składu. Wiadomo, że po produktach typu instant niewiele dobrego można się spodziewać. Jednak na niektóre składniki warto zwrócić szczególną uwagę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na pierwszym miejscu nie ma buraków
Okazuje się, że kiedy zaczniesz wczytywać się w skład barszczu czerwonego typu instant, często na pierwszym miejscu znajdziesz cukier albo maltodekstrynę, czyli dodatek do żywności nadający lepszą konsystencję. Zaskakujące, bo dopiero na kolejnych miejscach jest zagęszczony sok z buraków, koncentrat soku buraka ćwikłowego w proszku lub sok z buraka czerwonego w proszku. Po nich wymieniana jest sól, a pod koniec listy olej słonecznikowy, ekstrakt drożdży, aromaty oraz przyprawy.
Dietetyczka podkreśla, że to tanie składniki
Taki skład barszczów typu instant dla portalu Medonet skomentowała Magdalena Drzewiecka, dietetyczka z Centrum Respo.
— Cukier i maltodekstryna są dodawane do produktów instant, w tym barszczu czerwonego z torebki, z kilku powodów. Są nośnikami smaku. Maskują także kwaśność buraków lub kwasku cytrynowego. Maltodekstryna jest używana w różnych produktach jako nośnik m.in. barwników czy aromatów. Należy mieć także na uwadze, że dla producenta cukier i maltodekstryna są składnikami tanimi, którymi mogą wypełnić produkt — wyjaśnia ekspertka.
Barszcz typu instant jest bardzo wygodny i szybki w użyciu. Jednak czy ma jeszcze inne zalety? Dietetyczka przestrzega, by nie sięgać po niego często.
— Zupy instant zawierają duże ilości soli, co może zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy nerek. Znajdziemy w nich też konserwanty, wzmacniacze smaku, sztuczne barwniki i aromaty, które u osób wrażliwych mogą wywoływać np. bóle głowy, reakcje alergiczne czy problemy trawienne. Nie dostarczają natomiast wartościowych składników — błonnika, witamin czy składników mineralnych. Sztuczne dodatki i niska zawartość błonnika mogą zakłócać równowagę mikrobiomu jelitowego — przestrzega specjalistka.