PoradyJesz jajka codziennie? Doktor Michał Wrzosek ma do ciebie ważny apel

Jesz jajka codziennie? Doktor Michał Wrzosek ma do ciebie ważny apel

Jajka - krąży o nich wiele mitów. Najbardziej popularny jest ten dotyczący cholesterolu. Jesz jajka? Na pewno niedługo będziesz mieć wysoki poziom tego związku. Wiemy, że to nieprawda, gdyż naukowcy obalili tę teorię. Jednak czy jedzenie dużych ilości jajek codziennie jest dla nas dobre? Zapoznajcie się ze słowami popularnego dietetyka.

Jajka
Jajka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, YouTube

21.09.2023 14:31

Michał Wrzosek postanowił bliżej przyjrzeć się jajkom, a ściślej częstotliwości ich spożywania. O co chodzi? Chociaż jajka są pożywne i zawierają mnóstwo składników odżywczych, to jednak powinniśmy kontrolować ich ilość w diecie. Co za dużo, to nie zdrowo. Nie powinniśmy przekraczać dziennych norm witamin i minerałów. Pamiętajmy, że hiperwitaminoza jest równie niebezpieczna, jak awitaminoza. Jakich argumentów użył dietetyk?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jajka w diecie. Dlaczego nie można z nimi przesadzać?

Czy można jeść maksymalnie jedno jajko dziennie? Istnieje teoria, że można jeść tylko 8 tygodniowo. Okazuje się, że jest badanie, z którego wynika, że czynniki ryzyka chorób układu krążenia pogorszyły się u osób, które zjadają więcej niż jedno jajko dziennie. Dotyczy to szczególnie ludzi, którzy zmagają się z cukrzycą typu 2. Wygląda na to, że bezpieczniej jest ograniczyć liczbę spożywanych produktów. Przesadzanie z dokładkami nie będzie dla nas zdrowe, a w przyszłości możemy niemile się zaskoczyć.

Lepiej kontroluj liczbę jajek w swojej diecie 🥚

Kwestii tej postanowili przyjrzeć się naukowcy z Pekinu. Sprawdzili, jak spożycie jaj wpływa na stężenie różnych substancji we krwi. Przeanalizowali 255 metabolitów we krwi 5 tysięcy osób. Osoby, które regularnie spożywały jajka, miały większe stężenie korzystnych związków. Trzeba jednak pamiętać, że naukowcy zalecają, by nie jeść więcej niż 1 jajko dziennie.

"Nasze wyniki dostarczają możliwego wyjaśnienia, dlaczego umiarkowana konsumpcja jaj może pomóc w ochronie przed chorobami serca. Potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić zależności przyczynowo-skutkowe" – mówi prof. Canqing Yu z Uniwersytetu Pekińskiego.

Wybrane dla Ciebie