Jesz śniadanie o tej porze? Możesz w przyszłości mieć cukrzycę
Badacze nie mają najmniejszych wątpliwości: późne śniadanie może przyczynić się do rozwoju cukrzycy. Najlepiej, jeśli ten posiłek zjesz odpowiednio wcześnie. Ta zasada dotyczy również kolacji.
13.10.2023 08:57
Z badań wynika, że zjedzenie śniadania zbyt późno aż o 2/3 zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Nie tylko to, co jemy ma duże znaczenie. Godzina, o której spożywamy posiłek również jest niezwykle ważna. To bardzo istotne, gdy chcemy być zdrowi i mieć odpowiednio zbilansowaną dietę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śniadanie o późnej porze to prosta droga do cukrzycy
Nasze nawyki żywieniowe często pozostawiają wiele do życzenia. I nie chodzi tylko o nagminne jedzenie słodyczy, picie słodkich napojów lub objadanie się przed snem. Problemem jest także pomijanie śniadania oraz spożywanie go zbyt późno. Badacze z Barcelona Institute for Global Health wykazali, że spożycie śniadania po 9:00 zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 nawet o 59 proc. Ci sami eksperci sprawdzili także, jak zjedzenie późno kolacji wpływa na glikemię. Okazało się, że kolacja spożyta po 22 również zwiększa ryzyko zapadnięcia na choroby metaboliczne.
W badaniu wzięło udział 100 tysięcy osób, a wyniki były jednoznaczne. Dr Anna Palomar Cross cytowana przez zywienie.medonet.pl wyjaśnia:
"Wiemy, że pora posiłków odgrywa kluczową rolę w regulacji rytmów dobowych oraz kontroli poziomu glukozy i lipidów, ale w niewielu badaniach sprawdzano związek pomiędzy porą posiłków a postem i cukrzycą typu 2. Z biologicznego punktu widzenia ma to sens, ponieważ wiadomo, że pomijanie śniadania wpływa na kontrolę poziomu glukozy i lipidów, a także na poziom insuliny".
Naukowcy mają bardzo istotną sugestię. Śniadanie powinniśmy jeść przed godziną 8, a kolację lub inny ostatni posiłek około 19:00. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zachorowania na poważną chorobę metaboliczną.