Kanapki robię z różową pastą. Główny składnik często pomijamy w sklepie
To jeden z moich ulubionych jesiennych specjałów. Różową pastę robię tak naprawdę w międzyczasie, a rezultat przechodzi oczekiwania. To świetny sposób na podanie zwykłych kanapek w niezwykłej szacie.
11.10.2024 08:34
Wiemy, że są szalenie zdrowe, ale nie do końca znane nam są ich kulinarne możliwości. Być może właśnie dlatego rzadko sięgamy po buraki, a zwykle robimy to, kiedy na horyzoncie pojawia się pomysł na przygotowanie barszczu. Buraki są na tyle wspaniałe, że nie tracą swoich dobroczynnych właściwości w procesie obróbki termicznej, więc można je piec czy gotować i jeść na wiele różnych sposobów. A jednym z takich sposobów jest upieczenie barwnych bulw i przygotowanie na ich bazie pysznej i zdrowej pasty kanapkowej (ale nie tylko kanapkowej).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pasta z pieczonych buraków - jak ją wykorzystać w kuchni?
Pasta z pieczonych buraków świetnie smakuje solo, wystarczy rozsmarować ją na chrupiącej, podpieczonej kromce. To również świetny dodatek do jajek gotowanych na twardo lub sadzonych, wszelkiego rodzaju wędlin i pieczywa. Różowa pasta buraczkowa doskonale sprawdzi się jako składnik pasty jajecznej - wymieszaj ją z pokrojonymi jajkami, majonezem i chrzanem, a uzyskasz kolorowy i przepyszny dodatek do kanapek.
Pasta z pieczonych buraków będzie świetnym składnikiem warzywnych (i nie tylko) tortilli. Warto też połączyć ją z jogurtem i wędzoną rybą (oraz kapką musztardy), by otrzymać zdrową przekąskę do pieczywa czy warzyw pokrojonych w słupki. Ponadto pasta z pieczonych buraków ma kilka punktów wspólnych z... pesto. Dlatego też, dodając więcej ziaren słonecznika i nieco fety lub ricotty, otrzymasz boski dodatek do makaronu.
Pasta z pieczonych buraków. Przepis
Składniki:
- 3 średniej wielkości buraki,
- 1 duża główka czosnku,
- pół szklanki łuskanego słonecznika,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 4-5 łyżek oliwy,
- 2 łyżki posiekanego koperku,
- sól, pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzej do 200 st. C.
- Buraki wyszoruj, ale nie obieraj ich, a następnie owiń szczelnie folią aluminiową.
- Główkę czosnku bez obierania również zawiń w folię spożywczą.
- Przygotowane tak warzywa ułóż na blasze i wstaw do piekarnika. Czosnek wyjmij po ok. 30 minutach, a buraczki po ok. 60 (sprawdź wcześniej wykałaczką, czy są miękkie).
- Ziarna słonecznika upraż na suchej patelni. Kiedy zarumienią się, odłóż je, by ostygły.
- Buraczki upieczone obierz i pokrój. Dodaj do nich upieczony czosnek, uprażone ziarna słonecznika, oliwę, sok z cytryny, posiekany koperek oraz sól i pieprz.
- Zmiksuj całość na gładką gęstą pastę. Dodatkowo dopraw do smaku, jeśli będzie taka potrzeba.