Kazimierska fitka to zapomniana zupa z babcinego przepisu. Idealnie sprawdzi się na chłodne dni
To zupa, którą doskonale znały babcie i prababcie. Kazimierska fitka to coś pomiędzy krupnikiem a zupą jarzynową. Dodatek jęczmiennej kaszy sprawiał, że była bardzo sycąca i niekoniecznie trzeba było uzupełniać ją drugim daniem. Idealnie sprawdzi się wtedy, gdy po powrocie do domu marzymy o czymś, co szybko rozgrzeje i nasyci.
26.09.2024 | aktual.: 26.09.2024 16:53
Fitka kazimierska to prawdziwy skarb polskiej kuchni regionalnej, a konkretnie – świętokrzyskiej. Ta sycąca zupa, choć nosi wiele mniej wyszukanych nazw (bieda, fiutka, dziod, dziadowsko spółka, pitucha), to kryje w sobie bogactwo smaków i historię. Warto wrócić do tego przepisu i przypomnieć sobie, jak dawniej jadano w polskich domach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kazimierska fitka — przepis na sycącą zupę
Powstała w czasach, gdy liczyła się każda kromka chleba. Gospodynie musiały wyżywić całe rodziny, a zasoby były ograniczone. Fitka była odpowiedzią na tę potrzebę, bo zrobić ją można było z tego, co często znajdowało się pod ręką. W garnku lądowały więc ziemniaki, marchewka, pietruszka oraz słonina, a dodatek kaszy jęczmiennej sprawiał, że danie było bardziej sycące.
Fitka kazimierska to zupa, którą warto poznać i docenić. Jest to nie tylko posiłek, ale także kawałek historii i kultury polskiej wsi. Na dodatek zaserwowany w bardzo smaczny sposób.
Składniki:
- 400 g słoniny,
- 2 cebule,
- 1 kg ziemniaków (po obraniu),
- 2 marchewki,
- 1 średni seler,
- 3-4 pomidory obrane ze skórki,
- 200 g kaszy jęczmiennej,
- ok. 2 l bulionu,
- 1 łyżka soli,
- 1 łyżeczka pieprzu.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Cebulę posiekaj w drobną kostkę. Na patelni podsmaż pokrojoną słoninę. Gdy wytopi się z niej tłuszcz, wrzuć cebulę. Smaż przez około 30 minut, aż cebula się zarumieni i stanie się chrupiąca.
Krok 2. Podsmażoną cebulę przenieść do garnka i dodaj odrobinę tłuszczu z patelni. Dorzuć obrane i pokrojone w niedużą kostkę ziemniaki, marchewkę oraz selera. Podsmaż chwilę, a następnie dodaj też obrane ze skórki i pokrojone pomidory oraz kaszę.
Krok 3. Zalej całość bulionem i dopraw solą oraz pieprzem. Gotuj przez ok. 20 minut do miękkości warzyw oraz kaszy.
Krok 4. Gotową zupę podawaj na ciepło. Możesz ją udekorować natką pietruszki lub szczypiorkiem. Smacznego!