Kiedyś w każdym domu. Dziś kręcimy nosem, a pomaga schudnąć
Rozgrzewający kapuśniak na kiszonej kapuście to zupa, która zdecydowanie częściej powinna gościć w naszych domach. Jest pożywna, smaczna i zdrowa, a jej przygotowanie jest naprawdę proste.
28.11.2023 07:46
Kapuśniak z kiszonej kapusty, zwany również na południu Polski kwaśnicą, to danie, które udowadnia, że zupą można się najeść. Pożywna i gęsta zupa świetnie sprawdzi się na chłodniejsze dni, gdy po powrocie do domu szukamy szybkiego rozgrzania. Jest smaczna, a dzięki dużej ilości kapusty kiszone niesie za sobą również szereg korzyści dla zdrowia.
Zupa z kapustą kiszoną
Kiedyś kapusta była uważana za potrawę dla ubogich. Dziś jest powszechnie dostępna i spożywana w wielu różnych odsłonach, także tych wyrafinowanych. Coraz częściej docenia się jej właściwości zdrowotne, a dzięki odpowiednim przyprawom, takim jak czosnek, kminek, koperek i liście laurowe, jest lżejsza dla żołądka. Kapusta jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak żelazo, wapń, fosfor, sód, magnez, witamina C, białko i błonnik.
Kapusta kiszona to doskonały sposób na odchudzanie. Zawiera dużo błonnika, który sprawia, że czujemy się syci przez dłuższy czas. Dodatkowo probiotyki zawarte w kapuście kiszonej poprawiają trawienie i obniżają apetyt. Dzięki temu łatwiej jest ograniczyć dzienną podaż kalorii i schudnąć.
Kapuśniak na kiszonej kapuście
Składniki:
- 1 kg żeberek wieprzowych,
- 400 g kiszonej kapusty,
- 500 g ziemniaków,
- 2 marchewki,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżeczka kminku,
- 2 liście laurowe,
- 5 ziarenek ziela angielskiego,
- sól, pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Żeberka opłucz i ugotuj do miękkości w 2 litrach wody.
- Kapustę kiszoną odciśnij z nadmiaru soku.
- Ziemniaki oraz marchewkę obierz i pokrój w kostkę.
- Cebulę i czosnek również obierz i drobno posiekaj.
- Do wywaru z żeberek dodaj kapustę kiszoną, ziemniaki, marchew, cebulę, czosnek, kminek, liście laurowe i ziele angielskie.
- Gotuj zupę na małym ogniu przez około 30 minut, aż wszystkie składniki będą miękkie.
- Dopraw zupę solą i pieprzem do smaku.
Gotową zupę podawaj samodzielnie lub w towarzystwie pieczywa. Jeśli chcesz, aby zupa była bardziej wyrazista w smaku, możesz dodać do niej trochę majeranku lub chrzanu. Kapuśniak możesz też przyrządzić na wędzonych żeberkach. Wówczas zupa będzie miała bardziej dymny aromat.