Kilka kropli zdziała cuda. Ten naturalny specyfik warto mieć w domowej apteczce
17.09.2024 14:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przydatny nie tylko w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę, ale i przez cały rok. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, uspokaja, a stosowany na odzież odstraszy komary i kleszcze. Zobacz, dlaczego jeszcze warto mieć pod ręką olejek z mięty pieprzowej.
Olejek z mięty pieprzowej powstaje na skutek destylacji parą wodną liści mięty pieprzowej. Inaczej mówiąc, liście mięty podgrzewane są w specjalnym reaktorze, w którym para wodna "wyciąga" olejki eteryczne z rośliny. Olejek z mięty pieprzowej może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Olejek z mięty pieprzowej. Na co stosować?
Olejku miętowego można używać w terapii infekcji dróg oddechowych oraz zapaleń błony śluzowej w jamie ustnej. Jednym z popularnych sposobów jest inhalacja – wystarczą 3-4 krople dodane do gorącej wody, aby złagodzić objawy zapalenia zatok, grypy czy przeziębienia. Działanie wykrztuśne tych inhalacji pomaga w swobodnym oddychaniu.
Również zewnętrznie olejek z mięty pieprzowej przynosi ulgę, poprzez wcieranie go w okolice nosa i klatki piersiowej. Warto jednak pamiętać, że ta metoda nie jest zalecana dla małych dzieci i niemowląt, gdyż może doprowadzić do skurczów oskrzeli i krtani. Olejek z mięty pieprzowej możemy używać miejscowo w formie balsamu lub maści, co pomaga przy nerwobólach oraz bólach mięśniowych.
Olejek miętowy znajduje również zastosowanie jako środek dezynfekujący. Pozostawia po sobie zapach świeżości, dlatego warto stosować g w kuchniach i łazienkach. Ponadto olejek ten skutecznie odstrasza gryzonie oraz owady, a także łagodzi ból po ukąszeniach owadów oraz zmniejsza opuchliznę.
Jak stosować olejek z mięty pieprzowej?
Olejek z mięty pieprzowej należy rozcieńczyć przed podaniem, np. z olejkiem migdałowym lub oliwą. Bardzo łatwo bowiem przedawkować go, co może skutkować bólami brzucha, wymiotami, sennością, a w przypadku stosowania zewnętrzego - może prowadzić do zaczerwienień i podrażnień skóry. Ponadto ostrożność zaleca się też przy stosowaniu olejku u małych dzieci oraz osób starszych. W przypadku olejku z mięty pieprzowej najlepiej jest stosować się zaleceń umieszczonych na ulotce.