Włącz do swojej diety te produkty. Komary nie będą cię już gryzły
Komary to prawdziwe utrapienie. Zakłócają nasz spokój, pozostawiając po sobie bolesne bąble. Jak skutecznie chronić się przed ich ukąszeniami? Poza licznymi środkami chemicznymi pomocne mogą okazać się produkty spożywcze. To naturalne i proste rozwiązanie.
29.07.2024 13:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Intensywny zapach odstrasza komary. Warto więc mieć pod ręką ocet, cebulę, liście pomidora, olejek oczarowy, piołun czy czosnek niedźwiedzi. Niestety sama obecność tych produktów na stole nie gwarantuje pełnej ochrony. Jednym ze skutecznych sposobów jest spożywanie produktów, których zapach wydzielany przez skórę zniechęca komary.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie zapachy przyciągają komary?
Warto zauważyć, że niektórzy są bardziej podatni na ukąszenia komarów. Owady te lgną do osób po intensywnym wysiłku fizycznym, ponieważ wyczuwają kwas mlekowy, który produkowany jest podczas aktywności fizycznej. Dodatkowo komary przyciąga również wydychany przez ludzi dwutlenek węgla.
Komary preferują wilgotne i ciepłe miejsca, do których należą mokre łąki, bagna oraz... nasze ciała w upale lub gdy się pocimy. Uważa się również, że jasne ubrania mogą pomóc w uniknięciu ukąszeń, ponieważ komary preferują ciemniejsze kolory. Nasz naturalny zapach również działa jak wabik dla tych owadów, dlatego też niektóre produkty odstraszające bazują na maskowaniu naszego zapachu lub wprowadzaniu nieprzyjemnych dla komarów aromatów.
Mięta, rozmaryn, kocimiętka to zapachy, które skutecznie odstraszą komary, dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie czy na parapecie. Niekiedy jednak to za mało. Polecanym sposobem na uniknięcie bolesnych ukąszeń jest spożywanie konkretnych produktów.
Zobacz także
Co działa na komary? Częściej sięgaj po te produkty
Chcąc ograniczyć ukąszenia, warto unikać picia piwa i innych napojów alkoholowych na świeżym powietrzu. Jak wykazały badania przeprowadzone w Burkina Faso, spożycie piwa sprawia, że stajemy się bardziej atrakcyjni dla komarów. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne znajdujące się bezpośrednio pod skórą i powoduje dopływ do nich ciepłej krwi z wnętrza organizmu. Tym samym komary mają lepszy dostęp do pożywienia.
Skuteczny w walce z komarami jest także czosnek. Spożycie 1-2 ząbków czosnku (np. w formie sosu lub pesto) sprawia, że odstraszający komary zapach wydzielany jest wraz z potem. Podobnie działa olejek cytrynowy, który często jest składnikiem świec przeciwko komarom. Pijąc lemoniady lub używając cytryny jako przyprawy, również wydzielamy nieprzyjemny dla komarów zapach.
Teorie mówiące, że witamina B1 (tiamina) odstrasza komary, zostały obalone przez badania zamieszczone w "Journal of the American Mosquito Control Association". Przyjmowanie produktów z tiaminą nie wpływa na liczbę ukąszeń, chociaż niedobory tej witaminy mogą sprawić, że będziemy bardziej atrakcyjni dla owadów. Przy awitaminozie naturalna ochrona skóry przed ukąszeniami jest osłabiona.