Takiej wody nie pij podczas upałów. To szkodliwy nawyk
Chcąc odpowiednio nawodnić organizm, większość z nas stawia na wodę, co jest wyborem intuicyjnym i oczywiście odpowiednim. Niemniej warto wiedzieć, że nie zawsze spożywanie wody może przynieść zamierzony efekt. Specjaliści ostrzegają przed jednym.
11.06.2024 18:51
Co zrobić, żeby odpowiednio się nawodnić? Spożywanie wody regularnie to absolutna podstawa, należy jednak pamiętać przy tym o jednej bardzo istotnej kwestii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego nie powinno się spożywać zimnej wody podczas upałów?
Ewa Kozioł, dyplomowana zielarka i blogerka, wyjaśniła w swoich mediach społecznościowych, że wbrew pozorom zimna woda nie ochładza naszego organizmu, a wywołuje skurcz naczyń krwionośnych. W efekcie organizm musi uruchomić proces ogrzewania ciała, przez co po prostu pracuje ciężej. Na skutek tego mogą pojawić się problemy z trawieniem i utrzymaniem stałej temperatury. Uczucie ulgi jest tylko chwilowe, w rzeczywistości nasz organizm początku się męczy.
– Nasze ciało to skomplikowana machina. Zimna woda wbrew pozorom nie jest dla nas przyjazna. Już nasze babcie wiedziały i ostrzegały nas, że picie jej podczas upałów, może być niebezpieczne – dodała Ewa Kozioł.
Przed tym samym przestrzegał w rozmowie z PAP Robert Ryczek, kardiolog ze szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie. Jego zdaniem nawadnianie organizmu podczas upałów jest szczególnie istotne - głównie dlatego, że jedynym sposobem, w jaki sposób nasz organizm pozbywa się ciepła, jest pocenie się. Lekarz podkreśla również, że temperatura spożywanej wody powinna być zbliżona do temperatury naszego ciała. Wtedy organizm lepiej poradzi sobie z upałem i szybciej się nawodni. Jak dodaje, nie należy pić zimnej wody, bo więcej z tego szkody niż pożytku.
Jak nawodnić organizm?
Nawadnianie organizmu jest kluczowym elementem dbania o zdrowie. Organizm, który jest regularnie nawadniany, lepiej i wydajniej funkcjonuje. WHO przyjmuje, że optymalna ilość płynów, jaką powinno się spożywać w ciągu dnia, wynosi 30 ml/kg masy ciała. Oczywiście w grę wchodzą zmienne, np. osoby uprawiające sport potrzebują zwiększyć podaż płynów.
Warto wiedzieć, że wodę należy pić stopniowo przez cały dzień. Nie należy wypijać większej ilości jednym haustem - to nie ma nic wspólnego z prawidłowym nawadnianiem organizmu. Woda, która została szybko wypita, równie szybko zostanie wydalona, dlatego płyny należy uzupełniać regularnie, również wtedy, kiedy nie czujemy pragnienia. Ponadto tradycyjnym sposobem stosowanym dla wzmocnienia efektu nawodnienia i dla uzupełniania utraconych elektrolitów jest dodawanie szczypty soli do wody.