Kiszonki to prawdziwy skarb. Ale jeden błąd może sprawić, że poważnie ci zaszkodzą
Kiszonki to zdrowy i smaczny dodatek do wielu potraw. Jednak, aby zachowały swoje właściwości, należy je przechowywać w odpowiednim pojemniku.
24.09.2023 12:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiszonki to jedne z najcenniejszych skarbów w świecie konserwacji żywności. Niemal każdy z nas kojarzy je z kiszoną kapustą czy ogórkami, ale warto wiedzieć, że ten sposób przechowywania warzyw i owoców jest wszechstronny. Nie tylko przedłuża trwałość produktów, ale również wzmacnia ich wartość odżywczą i smakową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak w trakcie przygotowywania kiszonek istnieje pewien błąd, który może mieć poważne konsekwencje. Dlaczego warto włączyć kiszonki do swojej diety, ale też, dlaczego należy unikać ich przechowywania w plastiku?
Kiszonki: Plastikowe pojemniki to zagrożenie dla zdrowia
Plastikowe pojemniki są wykonane z tworzyw sztucznych, które mogą zawierać szkodliwe substancje, takie jak antymon, ftalany i bisfenol A. W wyniku kontaktu z kwaśnym środowiskiem kiszonek te substancje mogą uwalniać się do żywności.
Jak przechowywać kiszonki?
Kiszonki najlepiej przechowywać w szklanych słoikach z zakrętkami. Słoiki należy wcześniej dokładnie umyć i wysterylizować w piekarniku lub mikrofalówce. Przetwory tego rodzaju można przechowywać w lodówce przez kilka miesięcy.
Warto pamiętać, że kiszonki nie są dla każdego. Przeciwwskazaniem do ich spożywania są m.in. choroby nerek i wątroby, nadciśnienie, kamica szczawianowo-wapniowa oraz niektóre choroby jelit. Uważać na nie powinny też osoby o delikatnych żołądkach.
Korzyści zdrowotne kiszonek
Kiszone warzywa dostarczają błonnika i kwasu mlekowego, który stymuluje perystaltykę jelit. Pomagają w trawieniu i wspomagają zdrowy układ pokarmowy. Dzięki zawartości witaminy C witamin z grupy B oraz korzystnym kulturom bakterii wzmacniają naszą odporność. To wartościowy dodatek do codziennej diety.