PoradyKontrowersyjny składnik diety. Ewa Wachowicz przekonuje, że warto go jeść

Kontrowersyjny składnik diety. Ewa Wachowicz przekonuje, że warto go jeść

Ewa Wachowicz wyjaśnia, dlaczego warto używać w kuchni smalec
Ewa Wachowicz wyjaśnia, dlaczego warto używać w kuchni smalec
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Instagram | New Africa, ewawachowicz
27.08.2023 08:04

Czy w twojej kuchni można znaleźć smalec? Wiem, że to kontrowersyjny produkt i wiele osób po prostu go unika. Ale czy to na pewno dobre rozwiązanie? Koniecznie sprawdź, co o smalcu myśli sama Ewa Wachowicz.

Od jakiegoś czasu bardzo popularne jest jedzenie produktów z jak najmniejszą ilością tłuszczów. Świetnym przykładem może być tutaj mleko. Oprócz tradycyjnego rozwiązania, jakim jest 3,2 proc., na sklepowych pułkach znajdziesz ten produkt nawet w wersji 0,5 proc. 

Na czarnej liście z zakazanymi produktami w wielu domach znajduje się smalec. Nasze babcie i mamy używały go na co dzień, ale my z czasem zaprzestaliśmy tej praktyki. Czy słusznie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ewa Wachowicz o smalcu

Na portalu WP Kuchnia można znaleźć artykuł Ewy Wachowicz na temat smalcu gęsiego i wieprzowego. Znawczyni sztuki kulinarnej opisuje w nim atuty obu produktów. Co znalazło się na jej liście? Przeczytaj ten artykuł do końca, a wszystko stanie się jasne!

Smalec wieprzowy

W swoim artykule dziennikarka podkreśla, że ten rodzaj smalcu u niektórych wywołuje wręcz gęsią skórkę. A wcale nie powinno tak być. Okazuje się bowiem, że można znaleźć w nim całą masę cennych wartości odżywczych jak, chociażby kwasy tłuszczowe omega-3, czy witaminę D. 

Smalec
Smalec© Adobe Stock | whiteaster

Główne składniki smalcu to: tłuszcze, zwłaszcza nasycone, ale posiada on też te nienasycone, a wartość tych nienasyconych może dochodzić do 40 proc.! Kolejna dobra wiadomość: smalec zawiera niewielkie ilości cholesterolu.

wyjaśnia Ewa Wachowicz.

Smalec z gęsi

W kuchni możemy używać również smalcu gęsiego. Nie wiem, czy się ze mną zgodzisz, ale wydaje mi się, że jest on mniej popularny nawet od smalcu wieprzowego. A jak przekonuje pani Ewa, również on ma wiele atutów. Co więcej, prezenterka telewizyjna uważa, że najlepiej nadaje się on do smażenia. Dlaczego? Otóż w trakcie tego procesu, pomimo wysokich temperatur, nie traci swoich właściwości. 

Pewnie w tej chwili zastanawiasz się, jakie prozdrowotne wartości można znaleźć w tym produkcie. Nie martw się, pani Ewa we wspomnianym artykule dokładnie je opisała.

Produkt ten ma wpływ między innymi na: obniżanie ciśnienia krwi, reguluje pracę układu nerwowego, a nawet przyczynia się do tego, że nasza skóra jest nawilżona i pięknie się prezentuje. Gęsi tłuszcz zawiera też witaminy i składniki mineralne. Jeszcze przed wieloma laty, był stosowany przy leczeniu przeziębień i dolegliwości związanych z drogami oddechowymi.

tłumaczy pani Ewa

Jak sam więc widzisz, zarówno w smalcu wieprzowym, jak i tym z gęsi można znaleźć wiele dobrego. Oczywiście tak jak z innymi produktami, należy stosować je z umiarem i z głową. Nic spożywane w nadmiarze nie może mieć dobrego wpływu na nasze zdrowie. 

Na koniec chciałabym podkreślić jedną rzecz, moja babcia Zosia zawsze smażyła swoje schabowe na smalcu, powtarzając, że w takiej formie są najlepsze. Biorąc pod uwagę jej doświadczenie kulinarne i informacje na temat produktów przedstawione przez Ewę Wachowicz, chyba zacznę stosować smalec w swojej kuchni znacznie częściej. A ty?

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także