PrzepisDania bezmięsneKotlet rzymski jest idealny na piątek. Dzieci i mąż byli zachwyceni, gdy go przekroili

Kotlet rzymski jest idealny na piątek. Dzieci i mąż byli zachwyceni, gdy go przekroili

Kotlet rzymski z frytkami
Kotlet rzymski z frytkami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. DGP

06.09.2024 09:08, aktual.: 06.09.2024 09:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Są chrupiące z zewnątrz i kremowe w środku. W niczym nie przypominają tradycyjnych kotletów, bo nie znajdziemy w nich kawałka mięsa, a solidny plaster sera żółtego. Specjał ten, mimo mylącej nazwy, pochodzi z kuchni naszych południowych sąsiadów. U nas to danie jest teraz trochę zapomniane, ale często było jadane w okresie PRL-u. Warto od czasu do czasu do niego wracać.

Kotlety rzymskie były bardzo popularne w przeszłości, zwłaszcza w czasach PRL-u, kiedy nie było łatwo dostać mięsa. Teraz jest trochę zapomnienie, ale nadal cieszy się dużą popularnością w Czechach i na Słowacji. Często kojarzone jest z wypadami na narty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ulubione danie sąsiadów

Smażony ser, czyli w Czechach smažený sýr to danie obiadowe podawane z frytkami, surówkami oraz sosem tatarskim. Oprócz Czech niezwykłą popularnością cieszy się też na Słowacji, gdzie znane jest pod nazwą wyprážaný syr. Smażony ser szczególną popularność zyskał w okresie Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, ale na czeskich i słowackich stołach zaczął pojawiać się jednak dużo wcześniej, bo już w okresie międzywojennym. Od początku smażonemu serowi jako dodatek towarzyszyła tatarska omacka, czyli sos tatarski. Dziś to danie uchodzi za tradycyjne w Czechach i na Słowacji, można je zjeść w każdej restauracji i barze, często serwowane jest w domach.

Pod złocistą panierką

Danie to charakteryzuje się chrupiącą, smażoną na złocisty kolor panierką, która kryje w sobie plastry żółtego sera. Przepis na kotlety rzymskie jest prosty. Potrzebny jest żółty ser, najlepiej edamski lub gouda. I tradycyjne składniki na panierkę, czyli jajka, bułka tarta oraz przyprawy takie jak pieprz i oregano. Warto pamiętać, że panierka powinna być dość gruba, aby zapobiec wyciekowi sera podczas smażenia. Kotlety najlepiej podać z surówkami, frytkami i sosem tatarskim lub żurawinowym. W czasach PRL-u kotlety rzymskie były serwowane z chlebem, a do tego marchewka z groszkiem na ciepło. Nazwa "rzymski" prawdopodobnie wiązała się z tym, że ser kojarzył się wtedy z kuchnią włoską.

Kotlety rzymskie jak z dawnych lat

Składniki:

  • 300 g sera edamskiego lub goudy,
  • 2 jajka,
  • bułka tarta,
  • oregano, słodka papryka, sól, pieprz,
  • olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Ser pokrój w plastry o grubości ok. 2 cm. Każdy kawałek przypraw mieszanką soli, pieprzu, oregano i papryki.
  2. Każdy kawałek sera obtocz dwukrotnie w rozmąconych jajkach i bułce tartej.
  3. Smaż kotlety rzymskie na rozgrzanym oleju, aż panierka będzie złocista i chrupiąca.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także