Smakują sto razy lepiej niż kotlety mielone. Główny składnik kosztuje tylko 5 złotych
Kotlety mielone to absolutny klasyk, który doskonale znamy. Chociaż każdy ma na niego swój sposób i patent, to ten prosty dodatek wielu zaskoczy. Spróbuj kotletów mielonych w tym wydaniu, a zdecydowanie nie pożałujesz.
29.08.2023 | aktual.: 29.08.2023 08:35
Mielone z buraczkami i ziemniakami to jeden z obiadów, który wielu osobom kojarzy sie z dzieciństwem. Puszyste, mięciutki kotlety to specjalność mam i babć w całej Polsce. Jedni dodają do środka bułkę tartą, inni namaczają chałkę lub klasyczną kajzerkę. Czasem dodaje się czosnek, innym razem trochę startej marchewki.
Mięso również pozostawia pewne pole do popisu, bo sprawdzi się zarówno wieprzowina, wołowina, jak i drób. Jednak ten nietypowy dodatek rzadko ląduje w masie na kotlety. Najwyższa pora to zmienić, bo kosztuje grosze, a takie kotlety mielone smakują po prostu nieziemsko. I co ciekawe — dzięki temu do zrobienia tej potrawy nie potrzebujesz ani grama mięsa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kotlety mielone bez mięsa
Skoro kotlet, to musi być mięso? Nie tym razem! Chociaż tradycyjna odsłona jest oczywiście przepyszna, to warto postawić w kuchni na trochę eksperymentów kulinarnych. W tym przepisie bazą do kotletów jest twaróg oraz kasza jęczmienna i gryczana. W tej odsłonie smakują po prostu nieziemsko, a na dodatek są zdrowe i proste w przygotowaniu.
Zobacz także
Kotlety twarogowe z kaszą
Składniki:
- 250 g twarogu półtłustego,
- 1 szklanka ugotowanej kaszy gryczanej,
- 1 szklanka ugotowanej kaszy jęczmiennej,
- 1 jajko,
- 3 łyżki koperku,
- 3 łyżki siekanej natki pietruszki,
- 1-2 łyżki bułki tartej,
- sól,
- pieprz,
- olej.
Sposób przygotowania:
- Kasze gotuję według instrukcji na opakowaniu. Odcedzam i odstawiam do wystudzenia.
- Do miski przekładam twaróg i rozdrabniam go przy pomocy widelca.
- Dodaję ugotowaną i wystudzoną kaszę, wbijam jajko i dorzucam posiekany koperek oraz natkę pietruszki. Przyprawiam masę solą oraz pieprzem i dokładnie mieszam.
- Z masy formuję w dłoniach kotlety i obtaczam je dokładnie w bułce tartej. Jeśli masa za bardzo klei się do rąk, możesz dorzucić do środka odrobinę nieugotowanej kaszy manny lub bułki tartej.
- Na patelni rozgrzewam olej roślinny i smażę przygotowane wegetariańskie kotlety z oby stron, aż apetycznie się zarumienią.
Z czym podawać kotlety z twarogu i kaszy?
Wegetariańskie kotlety świetnie smakują samodzielnie, ale możesz podać je również z sosem pieczarkowym, śmietanowym lub pomidorowym. Dorzuć do nich ulubioną surówką lub sałatkę i ciesz się pożywnym, zdrowym i bezmięsnym obiadem. Takie kotlety sprawdzą się również jako główny składnik wegetariańskich burgerów. Smacznego!