Kotlety po morawsku to mój nowy hit na obiad. O zwykłe mielone już nikt nie pyta
Podobno przepis na te kotlety sięga średniowiecza, a ich nazwa pochodzi od Państwa Wielkomorawskiego, które swoim zasięgiem obejmowało południową Polskę, Czechy, Austrię i część Węgier. Wówczas w bogatszych domach nieraz pojawiało się mięso, podczas gdy biedniejsza część społeczeństwa żywiła się warzywami i kaszą. Kotlety morawskie łączą w sobie obydwie tradycje.
Na terenach, które w średniowieczu obejmowało Księstwo Wielkomorawskie, przenikały się różne tradycje kulinarne. Jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że podstawą diety były warzywa i produkty zbożowe, a od czasu do czasu, w bogatszych domach pojawiało się także mięso. W średniowieczu trudno było je zmielić, raczej siekano je nożami lub rozbijano na pastę przy pomocy moździerzy lub tłuczków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kremowa i energetyzująca owsianka kawowa z mleczną pianką
Do czego używano mięsa mielonego w średniowieczu?
Morawskie kotlety z kapustą to jedna z kilku propozycji na danie nawiązujące do tradycji średniowiecza. Rozdrobnione mięso wykorzystywano także do produkcji kiełbas, w farszach na pierogi lub paszteciki oraz do zagęszczania zup. Posiekanymi lub przerobionymi na pastę kawałkami tuszy można było zaspokoić głód całej wielopokoleniowej rodziny. Mięso w takiej formie było również łatwiejsze do strawienia dla dzieci i osób starszych.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że mięso na średniowiecznym stole nie było codziennością. W większości domów gotowano potrawy jarskie z warzyw i zbóż rosnących w obrębie gospodarstwa. Często korzystano z darów lasów – grzybów, jagód i dzikorosnących ziół, które wykorzystywano jako przyprawy, a także w celach leczniczych
Przepis na kotlety morawskie
Kotlety z młodą kapustą możesz usmażyć na patelni lub zapiec w piekarniku. Jeśli wolisz smażoną wersję, zamiast oleju użyj smalcu wieprzowego, aby zachować spójność historyczną. Smalec wykazuje też wyższy punkt dymienia niż olej rzepakowy, więc jest po prostym lepszym i zdrowszym wyborem do smażenia. Poniżej znajdziesz przepis na kotlety morawskie z piekarnika.
Składniki:
- 1 kg młodej kapusty,
- 1 cebula,
- 0,5 kg mięsa mielonego – może być wieprzowina i indyk,
- 2 jajka,
- 5 łyżek mąki,
- 3 łyżki kwaśnej śmietany,
- posiekana natka pietruszki,
- sól i pieprz według uznania.
Sposób przygotowania:
- Kapustę posiekaj nożem lub w malakserze i przełóż do miski, dodaj drobno posiekaną cebulę i zalej wrzątkiem, aby zmiękły. Pozostaw na kilka minut, po czym odcedź na sitku. Gdy wystygnie, dokładnie odciśnij nadmiar wody.
- Do tak przygotowanych warzyw dodaj mięso mielone, surowe jajka, mąkę, śmietanę i posiekaną natkę pietruszki. Dopraw solą i pieprzem i wymieszaj ręką do uzyskania spójnej masy.
- W zwilżonych dłoniach formuj lekko spłaszczone kotlety i układaj na dużej blasze z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia.
- Piecz w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez 20-30 minut do zarumienienia.