PrzepisDania mięsneKotlety schabowe Tomka Jakubiaka rozpływają się w ustach. Tego patentu nauczyła go babcia

Kotlety schabowe Tomka Jakubiaka rozpływają się w ustach. Tego patentu nauczyła go babcia

Kotlet schabowy powinien być przede wszystkim smaczny i soczysty. Idealnie, jeśli będzie rozpływał się w ustach. Tomek Jakubiak zdradza swój patent na przepysznego schabowego. Podpatrzył go u swojej babci. Ten sposób jest naprawdę genialny.

Kotlety schabowe
Kotlety schabowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, fot. Instagram

03.09.2023 14:58

Tomasz Jakubiak to znany szef kuchni, który dzieli się z nami najróżniejszymi przepisami. Tym razem na tapetę wziął kotleta schabowego, czyli prawdziwy symbol polskości. Zdaniem kucharza najważniejsze w przygotowaniach jest odpowiednie mięso. Powinniśmy kupować je od lokalnych dostawców. Idealna będzie środkowa część schabu, w której nie ma żadnych przerostów. Mięso kroimy na grube kawałki, które potem rozbijamy. Dzięki temu "schaboszczaki" będą ogromne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcesz jeść soczyste kotlety schabowe? Wypróbuj sposób babci Tomka Jakubiaka

Jakubiak zaobserwował ten patent u swojej babci. Pokrojone kotlety przekłada do brytfanny, tam je doprawia solą i pieprzem, a następnie układa na stosiku. Całość zalewa mlekiem. Miesza wszystko rękoma i odstawia na 15 minut. Dzięki temu ma pewność, że mleko trafi do każdego schabowego. Kiedy ten czas minie, kucharz wyżyma mięso z nadmiaru płynu.

Potem przychodzi pora na panierkę. Kucharz przygotowuje ją z mąki pszennej, rozbełtanych jajek z przyprawami oraz bułki tartej, czyli klasycznie. Tę ostatnią zazwyczaj robi sam, ścierając na przykład suchą kajzerkę.

Kotlet schabowy
Kotlet schabowy© Adobe Stock

Jak zrobić idealną panierkę?

Jakubiak ma jeszcze jeden ciekawy pomysł na panierkę, w której będziemy obtaczać kotlety schabowe. Chodzi o przyprawy. Nie musimy ograniczać się jedynie do soli i pieprzu. Możemy też użyć innych dodatków. Znany i lubiany szef kuchni wybiera na przykład suszony czosnek niedźwiedzi. Oprócz tego dokłada trochę startego żółtego sera. Idealnie w tej roli sprawdzi się parmezan. Nie może go być za dużo, gdyż spali się na patelni i zepsuje smak.

Kolejny krok nie różni się od tych, które my znamy. Najpierw obtaczamy schabowego w mące, potem w jajku, a na końcu w bułce tartej. Ostatnie, co musimy zrobić, to usmażyć. Najlepiej na dobrym oleju lub na maśle klarowanym. Jakubiak smaży mięso na głębokim tłuszczu. Kotlety dosłownie w nim pływają. Dzięki temu schabowe wychodzą idealnie soczyste.

kotlety schaboweschabowytomasz jakubiak
Wybrane dla Ciebie