Królowała w PRL‑u. Polacy jedli, chociaż nie wiedzieli, że opóźnia starzenie
Chociaż dzisiaj znaleźć ją można niemal w każdym sklepie, to daleko jej do dawnej sławy. W czasach PRL była uwielbianym przysmakiem dzieci i dorosłych. Poza walorami smakowymi dostarczała również cennych składników odżywczych.
Dla jednych chałwa to smak dzieciństwa, inni twierdzą, że smakuje jak cukier wymieszany z kurzem. Znaleźć ją można w różnych odsłonach: klasyczna, z wanilią, kakao, bakaliami, pistacjami i innymi składnikami, które dawniej tylko nam się śniły.
Jeśli tęsknisz za smakiem z dzieciństwa, sięgnij śmiało po porcję. To nie tylko słodka przekąska, ale również sposób na opóźnienie procesu starzenia się organizmu. Zalety zdrowotne chałwy mogą być cennym dodatkiem do codziennej diety pod warunkiem, że nie przesadzimy z jej ilością.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciasto Palce Lizać to pewniak na wszystkie okazje. Z blaszki znika do ostatniego okruszka
W wielu innych krajach można natknąć się na różne wariacje dotyczące składników chałwy. Doskonałym przykładem jest chałwa ukraińska, która produkowana jest na bazie nasion słonecznika, maku lub orzechów. Każda z wersji może okazać się całkiem zdrową opcją deserową.
Chałwa — zdrowy przysmak z PRL
Choć chałwa jest kaloryczna, jej wartość odżywcza jest trudna do przecenienia. Jest bogata w białko (12 g na 100 g produktu), które jest niezbędne do budowy i regeneracji tkanek. Zawarte w niej kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-9 obniżają poziom szkodliwego cholesterolu, poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych i regulują ciśnienie krwi. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążeniowego.
Chałwa dostarcza organizmowi wielu cennych minerałów, takich jak magnez, fosfor czy żelazo, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
W chałwie znaleźć można także witaminę E. Nie bez powodu nazywana jest ona witaminą młodości — działa jak naturalny antyoksydant. Chroni nasze komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, które są odpowiedzialne za proces starzenia. Okazuje się więc, że sięganie raz na jakiś czas po porcję chałwy może pomóc zachować młodość i zdrowie na dłużej.
Co za dużo, to niezdrowo
Chociaż chałwa nie jest byle jaką przekąską, to wciąż powinniśmy zachować umiar. Ma dużo cukru oraz kalorii, przez co nie warto się nią przejadać. Chałwa to słodycz, która może być elementem zdrowej diety, jeśli spożywana jest świadomie i w umiarkowanych ilościach. Jej właściwości opóźniające starzenie oraz liczne wartości odżywcze sprawiają, że warto od czasu do czasu sięgać po ten zapomniany przysmak.