Kupujesz lody nad morzem? Okropne, co można w nich znaleźć
Na 205 pobranych próbek lodów z automatu, aż 75 zakwestionowano. Tak prezentują się nienapawające optymizmem wyniki kontroli przeprowadzonej przez sanepid w województwie zachodniopomorskim. Najwięcej próbek pochodziło z samego pasa nadmorskiego.
16.07.2024 | aktual.: 16.07.2024 19:34
Sanepid rokrocznie przeprowadza kontrole lodów z automatów w miejscowościach popularnych wśród turystów. W województwie zachodniopomorskim w tym roku zakwestionowano 37 proc. próbek, co jest wynikiem niższym w porównaniu do roku ubiegłego, ale nadal świadczy o niezachowaniu podstawowych zasad higieny podczas produkcji lodów. Wykryto w nich bowiem niekorzystne dla zdrowia bakterie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lody z automatu na celowniku. Kontrole nie pozostawiły złudzeń
W całym województwie zachodniopomorskim skontrolowano 41 lodziarni, pobrano 205 próbek, z czego 90 pochodziło z pasa nadmorskiego obejmującego powiaty: gryficki, kamieński, kołobrzeski, koszaliński, sławieński oraz miasto Świnoujście. 75 próbek (z 15 lodziarni) zakwestionowano, a 45 z nich dotyczyło wspomnianego terenu nadmorskiego.
"Próbki były kwestionowane ze względu na zawyżoną liczbę bakterii enterobacteriaceae, które świadczą o braku zachowania należytej higieny w procesie produkcji lodów z automatu" - przekazała Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie cytowana przez Wirtualną Polskę.
Sanepid wydał siedmiu lodziarniom decyzje administracyjne, nakazując mycie i dezynfekcję sprzętu, powierzchni produkcyjnych oraz przedłożenie wyników badań potwierdzających, że były skuteczne. Pozostałych poinformował o konieczności wzmożenia działań sanitarnych.
Zobacz także
Bakterie w lodach z automatu. Sanepid ujawnia wyniki kontroli
Bakterie enterobacteriaceae występują naturalnie w jelicie grubym człowieka, jednakże w przypadku spożycia produktu, w którym się znajdują, osoby z obniżoną odpornością oraz chorobami układu pokarmowego mogą odczuwać dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Małgorzata Kapłan dodaje, że w próbkach nie wykryto drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak salmonella czy listeria monocytogenes. Zadowalający jest również fakt, że zauważalna jest pewna poprawa. W 2022 roku na 195 próbek zakwestionowano 85 (44 proc.), z kolei rok później na 215 próbek zakwestionowano 90 (42 proc.). Rzeczniczka wskazuje jednak jasno, że problem nadal istnieje.
"Porównując ubiegłe lata, wskaźnik kwestionowanych próbek jest niższy, nie mniej dalej świadczy on o konieczności wzmożonych kontroli i konieczności pobierania próbek żywności, żeby wyeliminować z obrotu lody, pochodzące z niedoczyszczonych maszyn" - podkreśliła Małgorzata Kapłan.
Źródło: wiadomosci.wp.pl