PrzepisDaniaKuzynka z Poznania piecze najlepszy pyroczok. Trudno o smaczniejszy sposób na ziemniaki

Kuzynka z Poznania piecze najlepszy pyroczok. Trudno o smaczniejszy sposób na ziemniaki

Pyrczok, czyli tradycyjne danie kuchni poznańskiej.
Pyrczok, czyli tradycyjne danie kuchni poznańskiej.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

15.05.2024 08:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poznaniacy są znani ze swojej miłości do ziemniaków. To właśnie tutaj wymyślono słynne na całą Polskę pyry z gzikiem, szagówki czy plyndze. Jeśli jesteś fanem ziemniaków w każdej postaci, wypróbuj przepis na pyrczok. W takim wydaniu ich jeszcze nie jadłeś.

Poznań słynnie z pięknego, starego miasta, zabytkowych kamienic i... miłości do pyr, czyli ziemniaków. Raz w roku odbywają się tam "Dni Pyrlandii". To trzydniowe święto w całości poświęcone ziemniakom.

Mieszkańcy Poznania przygotowują z nich kilkanaście różnych potraw, a wśród nich najpopularniejsze są słynne pyry z gzikiem. To gotowane ziemniaki z dodatkiem tłustego twarogu. Całość zwieńczona jest odrobiną oleju lnianego, który nadaje potrawie charakterystyczny posmak. Jest jednak jeszcze jedna potrawa, która zasługuje na większe uznanie. To poznański pryczok, czyli pieczony placek z ziemniaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pyrczok, czyli klasyka kuchni wielkopolskiej

Pyry z gzikiem, ślepe ryby z myrdyrdą, czarna zalewajka, polewka wielkopolska, szagówki czy pyrczoki to dania kuchni wielkopolskiej. Głównym składnikiem są tutaj pyry, czyli ziemniaki, które podaje się w każdej możliwej wersji. Jednym z dań, które zasługuje na większe uznanie są pyrczoki. To coś pomiędzy plackiem a babą ziemniaczaną.

Pyrczok jest miękki w środku i chrupiący na zewnątrz. Można potraktować je jako dodatek do obiadu lub samodzielne danie. Doskonale komponuje się z mięsem, rybą, grzybami czy sosami śmietanowymi. W 2019 został wpisany na listę produktów tradycyjnych.

Tradycyjny pyrczok jest pozbawiony dodatków, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać do niego wytopionego boczku czy podsmażonej cebuli. Najważniejszym aspektem są same ziemniaki. Najlepsze będą te typu C. Szukaj odmian takich jak Denar, Bryza, Pokusa czy Rumpel.

Pyrczok — przepis

Składniki:

  • 1,5 kg ziemniaków,
  • 2 jajka,
  • 5-6 kopiastych łyżek mąki pszennej,
  • 2 łyżki masła,
  • 2 łyżki bułki tartej,
  • łyżka majeranku,
  • sól,
  • pieprz.

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki umyj, obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Poczekaj 10 minut, aż puszczą sok i odsącz je na sitku.
  2. Dodaj do nich jajka, majeranek, mąkę oraz sól i pieprz do smaku. Ciasto powinno być dość gęste.
  3. Tak przygotowaną masę przelej do kwadratowej formy wysmarowanej masłem.
  4. Wierzch posyp bułką tartą. Połóż na nie masło.
  5. Piecz placek w piekarniku rozgrzanym do 200 st. C., grzanie góra-dół. Wyjmij je po 30-35 minutach. Wierzch powinien być rumiany.
  6. Podawaj z mięsem lub ulubionym sosem (np. śmietanowym lub grzybowym).
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także