NewsyDodatek do rosołu, dzięki któremu znów poczujesz się jak dziecko. Wystarczą dwa składniki

Dodatek do rosołu, dzięki któremu znów poczujesz się jak dziecko. Wystarczą dwa składniki

Gotowanie rosołu - Pyszności; Foto: Canva.com
Gotowanie rosołu - Pyszności; Foto: Canva.com
05.05.2023 20:10, aktualizacja: 06.05.2023 13:03

Lane kluski bądź lane ciasto doskonale pamiętamy z czasów dzieciństwa, kiedy nasze babcie czy mamy wlewały do zup gęstą maź z małych garnuszków. Kluski dodaje się i do rosołu, i do pomidorowej, do jarzynowej czy barszczu. Na słodkie śniadania w wielu domach serwowano je na mleku z cukrem czy domowym syropem owocowym. Poniżej przypominamy przepis na jeden z najbardziej uwielbianych dodatków wielu potraw.

Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia tego dania, ale jego historia sięga XVIII wieku. Jedną z teorii jest to, że lane ciasto powstało jako proste danie dla biednych ludzi. Składniki na niego były łatwo dostępne i tanie, a gotowanie nie wymagało specjalnych umiejętności ani sprzętu. Inną teorią jest to, że lane kluski były popularne wśród żołnierzy, ponieważ mogli przygotować je na polu bitwy, używając dostępnych zasobów. Lane ciasto jest popularne do dziś i wciąż jest jednym z podstawowych dań w wielu polskich domach.

Z czego robi się lane ciasto?

Lane kluski (lane ciasto) to rodzaj klusek przygotowanych poprzez wlewanie surowego ciasta do gotującego się płynu. Może to być woda, mleko lub zupa, w której będą podane. W skład ciasta na lane kluski wchodzą jajka, mąka i sól do smaku. Wszystkie składniki miesza się, a konsystencja uzyskanej masy powinna być na tyle rzadka, by możliwe było wylewanie jej z naczynia. W kuchni polskiej lane kluski zwykle stanowią dodatek do zup takich jak zupa mleczna  (tzw. lane kluski na mleku), pomidorowa lub rosół.

Jak zrobić lane kluski?

Gotowe ciasto wlewa się powoli, cienkim strumieniem do gotującej się wody czy zupy. Jaką technikę obrać? Można to robić przez lejek lub lać z worka z odciętym rogiem. Pojedyncze kluski można tworzyć także za pomocą widelca lub łyżeczki zanurzanej w wodzie.

Często stosuje się trik z sitkiem o dużych oczkach. Wystarczy postawić sito nad garnkiem i wlewać do niego ciasto na kluski. Dzięki regularnym otworkom kluski będą miały podobny kształt.

Lane kluski - Pyszności
Lane kluski - Pyszności

Sprawdzony przepis na lane kluski do rosołu

Doskonałe dopełnienie zup i świetny zamiennik makaronu. Lane ciasto to dla wielu osób rodzaj kojącego jedzenia, tzw. comfort food, czyli smacznego, przywołującego dobre wspomnienia. Robi się je szybko i z łatwo dostępnych składników.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji samodzielnie bawić się w lane ciasto, polecamy wypróbować poniższą recepturę. Ten prosty przepis pochodzi z książki "Kuchnia Polska" Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego.

Składniki:

  • 1 jajko
  • 3 łyżki mąki (30-35 gramów)
  • szczypta soli

Przygotowanie:

  1. Wymieszaj jajko z wodą i solą na gładką masę. Mąkę dodawaj stopniowo - by uzyskać odpowiednią konsystencję gęstego, ale lejącego się ciasta.
  2. Ciasto wylewaj na wrzącą, osoloną wodę lub zupę i gotuj przez 3 minuty. Gotujące się kluski ostrożnie zamieszaj.
  3. Uwaga: lane kluski do zup czystych najlepiej jest gotować oddzielnie na wodzie, następnie wybrać je łyżką cedzakową i kłaść na talerz przed nalaniem zupy.

Jeśli masz ochotę na zdrowy fast food, zrób pizzę na podpłomyku. Jest przepyszna!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także