Lasy na Podkarpaciu opanował nowy grzyb. Grzybiarze wracają do domu z pełnymi koszami
Jesień to czas grzybobrania. W lasach Podkarpacia w ostatnich dniach pojawił się nowy gatunek grzyba, który szybko zyskuje popularność. To złotoborowik wysmukły, czyli borowik amerykański, który został przywieziony do Polski z Ameryki Północnej.
10.10.2023 12:38
Sezon grzybowy na Podkarpaciu jest w pełnym rozkwicie, przynosząc nowe niespodzianki dla grzybiarzy. Oprócz tradycyjnych gatunków grzybów, w lasach tych terenów pojawił się nowy gość, który jeszcze niedawno był rzadkością na tych terenach. To złotoborowik wysmukły, zwany również złotakiem wysmukłym, borowikiem amerykańskim lub po prostu "Amerykaniec". Przybył z odległej Ameryki Północnej i szybko zdobywa serca miłośników grzybobrania
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowa lemoniada cytrynowo-truskawkowa. Orzeźwiający napój na upały
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Złotoborowik wysmukły - wygląd i występowanie
Złotoborowik wysmukły to duży grzyb, którego kapelusz może osiągnąć średnicę nawet 25 cm. Jest on żółty lub pomarańczowy, często z czerwonymi plamami. Rurki są początkowo białe, później żółte, a w końcu brązowe. Trzon jest żółty lub pomarańczowy, z białą grzybnią u nasady. Miąższ jest żółty, twardy i sprężysty.
Borowik amerykański, czyli złotak wysmukły - czy jest jadalny?
Złotoborowik wysmukły jest uważany za grzyb jadalny i ceniony za swoje delikatne, lekko orzechowe smaki. Jest idealnym dodatkiem do dań. Możesz go przyrządzić na wiele różnych sposobów, dodając do sosów, zup czy jako dodatek do mięsa. Jednak zawsze pamiętaj o dokładnym umyciu i obróbce termicznej przed spożyciem, ponieważ niektóre gatunki grzybów mogą być trujące w stanie surowym.
Gdzie szukać złotoborowików wysmukłych?
Ten gatunek grzyba często można znaleźć w lasach iglastych, szczególnie pod sosnami i świerkami. Złotoborowik wysmukły preferuje gleby kwaśne, dlatego lasy iglaste są dla niego idealnym środowiskiem. Jednak warto pamiętać, że ze względu na swoją nieco rzadszą obecność, może nie być tak powszechny jak tradycyjne gatunki grzybów.
Jednak zawsze pamiętajcie o ostrożności podczas zbierania grzybów i zasięgnijcie porady grzyboznawców, aby mieć pewność, że zbieracie tylko bezpieczne i jadalne gatunki grzybów.