Latem dziadek zrywał je na kilogramy. Potem robił lekarstwo na żołądek
Dojrzałe orzechy włoskie są niezwykle popularne. Wszystko przez ich smak i cenne właściwości. Obecnie zapomina się jednak, że zielone orzechy włoskie również są niezwykle wartościowe. Latem dziadek zrywał je kilogramami i robił z nich magiczną miksturę, która była ratunkiem dla całej rodziny. Jak zrobić lekarstwo na żołądek z zielonych orzechów włoskich? Podpowiadamy.
23.06.2023 11:00
Zielone orzechy włoskie wykorzystywane są do robienia lekarstwa. Do celów leczniczych wykorzystuje się m.in. młode zielone orzechy, liście i naowocnię. Ci, którzy nie do końca wierzą w działanie medycyny naturalnej, powinni na własnej skórze przekonać się, jak doskonale nalewka z zielonych orzechów włoskich radzi sobie z problemami żołądkowymi.
Zielone orzechy włoskie — właściwości. Mają zaskakujące działanie
Zielone orzechy włoskie mają zaskakujące działanie prozdrowotne. Aby nie narazić się jednak na zatrucie, należy odpowiednio je przygotować. W celach leczniczych owoce orzechowca zbiera się od końca maja do lipca. Orzech musi być miękki. Stopień dojrzewania możemy sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy wbić dużą igłę lub wykałaczkę w owoc. Jeśli po przebiciu na wylot zacznie wyciekać sok, możemy zacząć działać.
Zielone orzechy włoskie mają w sobie dużo witaminy C. Są też niezwykle bogate w selen, fosfor, cynk, potas, wapń, żelazo. Zawierają też dużo witamin z grupy B, PP, A, E, garbniki, dobrze przyswajalne kwasy tłuszczowe, kwercetynę i szereg olejków eterycznych. Gdy dojrzeją, również zawierają wiele składników odżywczych.
Nalewka z zielonych orzechów — przepis dziadka. Świetnie radzi sobie z problemami żołądkowymi
Składniki:
- pół litra spirytusu,
- pół litra przegotowanej wody,
- 30 małych zielonych orzechów włoskich,
- niepełna szklanka brązowego cukru.
Sposób przygotowania:
- Zielone orzechy wyjmujemy z łupin i siekamy. Nie warto zapominać o tym, by założyć rękawiczki, ponieważ orzechy włoskie mogą pobrudzić nam ręce, a osad będzie trudno domyć.
- Orzechy zasypujemy cukrem i odstawiamy na kilka dni. Gdy puszczą sok, zalewamy je alkoholem. Następnie należy odstawić je do maceracji w słoneczne miejsce na 40 dni.
- Przecedzamy i przelewamy do szklanych butelek.