Lekka jak baletnica i puszysta jak chmurka. Sekret bezy Pavlovy tkwi w jednym triku
Beza Pavlova to jeden z najpopularniejszych deserów na świecie. Najlepiej smakuje późną wiosną i latem, kiedy w sklepach pojawiają się soczyste, świeże owoce. Chociaż pozornie wydawać by się mogło, że do przygotowania tego deseru potrzeba rozwiniętych umiejętności cukierniczych, to okazuje się to być prostsze niż myślisz.
15.05.2024 | aktual.: 18.05.2024 17:56
Beza Pavlova to absolutny klasyk wśród deserów. Świetnie sprawdzi się na wszelakie okazje - urodziny, komunie, przyjęcia, a nawet wesela. Krucha beza z kremem mascarpone i świeżymi owocami zjednała sobie miliony fanów na cały świecie. Zasługi za stworzenie tego deseru przypisują sobie mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii. To właśnie tam w swoje taneczne tournée ruszyła Anna Pavlova (Pawłowa). Szef kuchni hotelu Esplanade w Perth w Australii w 1935 roku stworzył deser na cześć baletnicy, inspirowany jej lekkością i gracją na scenie. Gość, który skosztował deseru, miał określić go jako "tak lekki jak Pawłowa", co miało dać początek nazwie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chociaż historycy podchodzą do tej opowieści z pewną nutą ostrożności, to nazwa przyjęła się na całym świecie. Niezależnie od prawdziwej historii pochodzenia, beza Pavlova pozostaje pysznym i popularnym deserem, który cieszy się uznaniem miłośników słodkości.
Jak zrobić bezę Pavlovą?
Wygląda bardzo efektownie, ale przygotowanie nie jest specjalnie skomplikowane, wymaga jedynie cierpliwości. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odpowiednie ubicie białek. Cukier powinien się całkowicie w nich rozpuścić, tworząc gładką, lśniącą i jednolitą w konsystencji pianę.
Znaczącym ułatwieniem i usprawnieniem pracy jest wykorzystanie robota planetarnego. Mieszadło obraca się nie tylko wokół własnej osi, ale również wokół całego obwodu miski, dokładnie zbierając zawartość i mieszając masę. Białka ubijają się ekspresowo, cukier szybko się rozpuszcza, a i masa z mascarpone i bitej śmietany powstaje w mgnieniu oka.
Miksery planetarne są wyposażone w mocne silniki, które wykonują całą pracę za ciebie. Kiedy białka jaj ubijają się w misce, masz czas, by przygotować owoce i rozgrzać piekarnik.
Beza Pavlova z mascarpone i owocami
Chrupiąca beza, słodki krem i owoce - to połączenie, obok którego nie przejdzie obojętne żaden fan słodkości. Beza Pavlova sprawdzi się na wiosenne i letnie przyjęcia, spotkania i różne okazje.
Składniki:
- 6 białek,
- 300 g cukru (najlepiej drobnego),
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
Krem i dekoracja
- 500 ml śmietany kremówki 30 proc.,
- 250 g mascarpone,
- 1 łyżka cukru pudru,
- 1 łyżka cukru waniliowego,
- świeże owoce, np. truskawki, maliny, borówki, czerwone porzeczki.
Sposób przygotowania:
- Białka oddziel od żółtek i umieść w misie robota planetarnego. Dodaj szczyptę soli i ubij na sztywną pianę.
- Stopniowo, łyżka po łyżce, dodawaj cukier, cały czas ubijając, aż do momentu powstania bardzo sztywnej, lśniącej i gęstej masy.
- Dodaj sok wyciśnięty z cytryny i dokładnie wymieszaj.
- Dodaj przesianą mąkę ziemniaczaną i delikatnie wymieszaj z pomocą drewnianej szpatułki.
- Blaszkę do pieczenia wyłóż papierem. Odrysuj na nim okrąg o średnicy 22 cm.
- Na narysowany kszałt wyłóż przygotowaną masę bezową i przy pomocy łyżki lub szpatułki uformuj kopczyk. Spłaszcz go nieco u góry, formując krater.
- Piekarnik rozgrzej do 180 st. Celsjusza
- Po 5 minutach od rozgrzania, zmniejsz temperaturę do 150 stopni Celsjusza i wstaw blaszkę z bezą.
- Piecz bezę przez 90 minut.
- Po upieczeniu uchyl piekarnik i zostaw bezę do całkowitego wystudzenia.
- Bitą śmietanę ubij wraz z cukrem i cukrem wanilinowym.
- Dodaj mascarpone i zmiksuj.
- Na wystudzoną bezę wyłóż przygotowany krem.
- Udekoruj bezę ulubionymi owocami.
Piękna beza Pavlova jest już gotowa. Smacznego!